Strona głównaWiadomościPolskaRząd Tuska przygotowuje się na przyjęcie migrantów? Powstanie 49 centrów integracji

Rząd Tuska przygotowuje się na przyjęcie migrantów? Powstanie 49 centrów integracji

-

- Reklama -

Na wniosek rządu Donalda Tuska w Polsce powstanie 49 nowych Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC). Tymczasem we wtorek premier ma przedstawić nową strategię migracyjną. Czy to oznacza przygotowania do realizacji paktu migracyjnego?

Na wniosek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce powstanie 49 Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC).

- Reklama -

CIC-e funkcjonują w Polsce od dawna, ale teraz mowa o założeniu 49 nowych centrów. Punkty będą świadczyć usługi nowo przybyłym migrantom i będą służyć jako platformy współpracy między władzami lokalnymi, rządem i organizacjami pozarządowymi.

„Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów oraz co najmniej jedną organizację pozarządową doświadczoną w pracy z co najmniej 5 grupami migrantów” – czytamy na powiązanej z PE stronie migrant-integration.ec.europa.eu.

CIC-e będą organizowały dla migrantów kursy językowe na poziomie B1/B2, wsparcie psychologiczne dla dorosłych, wycieczki dla dzieci cudzoziemców, kampanie informacyjne, tłumaczenia, zajęcia wyrównawcze dla dzieci, wsparcie osobistego asystenta w biurach, szkołach, ośrodkach medycznych etc.

Centra mają być finansowane przez Unię, ale prawdopodobnie swój wkład w ich prowadzenie będą miały także samorządy.

Pakt migracyjny wchodzi w życie?

Tymczasem premier Donald Tusk zapowiadał, że na kolejny posiedzeniu rządu przedstawi nową strategię migracyjną. Nic dziwnego, że wielu internautów wyraża obawę, że to wszystko przygotowania do wdrożenia paktu migracyjnego w Polsce.

Pakt Migracyjny w głosowaniu w Brukseli poparli europosłowie obecnej koalicji rządzącej. Założenia paktu krytykuje natomiast m.in. Konfederacja.

„Kluczowym elementem paktu jest reguła obowiązkowej solidarności przewidująca przyjmowanie migrantów. Relokację można zastąpić opłatą finansową w wysokości około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. Te regulacje zaczną obowiązywać dopiero w 2026 roku” – informuje Polskie Radio 24.

Reforma została zaproponowana przez KE w 2016 r., ale ze względu na postulowaną przymusową relokację była blokowana przez część krajów członkowskich. PE głosował nad nową wersją uzgodnioną wstępnie z Radą Unii w grudniu 2023 r., a zaprezentowaną przez KE w 2021 r.

Zakłada ona dwa mechanizmy wspierania krajów będących pod presją migracyjną. Uruchomienie mechanizmu tzw. dobrowolnej solidarności – zapisane w rozporządzeniu ws. zarządzania migracją i azylem – będzie oznaczać rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Kraje członkowskie będą mogły alternatywnie zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych Unii.

Najnowsze