Strona głównaWiadomościŚwiatHolandia wchodzi w spór z Brukselą w sprawie imigracji. Ma dość

Holandia wchodzi w spór z Brukselą w sprawie imigracji. Ma dość

-

- Reklama -

Rząd holenderski oficjalnie zwrócił się o wyłączenie ze stosowania w u siebie Europejskiego Paktu o Migracji i Azylu. Unia Europejska sfinalizowała prace nad tzw. paktem migracyjno-azylowym, który wprowadza m.in. „sprawiedliwe dzielenie się odpowiedzialnością za przyjmowanie” migrantów.

Pakt zakłada „podział odpowiedzialności” i UE dysponować będzie stałym mechanizmem pozwalającym relokować co najmniej 30 tys. osób rocznie z państw członkowskich znajdujących się pod zwiększoną presją migracyjną do pozostałych. Jeśli państwo nie będzie chciało uczestniczyć w systemie relokacji azylantów, będzie musiało dokonać wkładu finansowego w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę.

- Reklama -

Przypomnijmy, że pakt nie został przyjęty jednomyślnie i przeciw były Węgry. Polska, w której do władzy doszła koalicja 13 grudnia, sprzeciwu już nie stawiała. Rosnące notowania ugrupowań krytykujących migrację i sprzeciw społeczeństw powodowały, że pakt jest szeroko krytykowany.

Ugrupowania eurosceptyczne nie osiągnęły jednak w Parlamencie Europejskim nowej kadencji takiej reprezentacji, która mogłaby doprowadzić do próby rewizji Paktu. Holandia, gdzie Partia Wolności jest częścią koalicji rządzącej, jednka wobec Paktu się zbuntowała.

Ograniczenie imigracji jest konieczne, aby rząd „wypełniał swoje konstytucyjne obowiązki” – stwierdziła minister tego kraju ds. imigracji Marjolein Faber (Partia Wolności – PVV) i ogłosiła 19 września, że przesłała do KE pismo, w którym żąda „opt-outu (rezygnacji) z europejskich przepisów migracyjnych”. „Musimy odzyskać kontrolę nad naszą własną polityką azylową” – dodała minister na „X”.

W ten sposób Holandia oficjalnie zwróciła się dziś do Komisji Europejskiej o zwolnienie z unijnych przepisów azylowych. W podpisanym wniosku Marjolein Faber poinformowała Komisję, że nowy rząd „zamierza znacząco zmniejszyć wielkość migracji do Holandii”, ponieważ inaczej nie da rady wypełnić „wypełnić konstytucyjnych obowiązków, polegających na zapewnianiu mieszkań publicznych, opieki zdrowotnej i edukacji. Minister ma tu pełne wsparcie koalicyjnego premiera Holandii Dicka Schoofa, który przedstawił ambitny plan rekordowego ograniczenia imigracji do swojego kraju.

Najnowsze