Strona głównaWiadomościPolskaResort zdrowia szykuje szczepienia dla powodzian i funkcjonariuszy

Resort zdrowia szykuje szczepienia dla powodzian i funkcjonariuszy

-

- Reklama -

Resort zdrowia planuje dodatkowe akcje szczepień na terenach dotkniętych powodzią i podtopieniami. Jak podaje RMF FM, decyzja zapadła w czasie posiedzenia sztabu kryzysowego MZ.

Resort zdrowia oraz sanepid planują dodatkowe wyszczepianie powodzian – przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu i Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A. Chodzi przede wszystkim o osoby, które były ewakuowane z podtopionych budynków i mogą mieć skaleczenia czy otarcia na skórze. Drugą grupą mają być funkcjonariusze uczestniczący w akcjach na zalanych terenach.

- Reklama -

Główny Inspektor Sanitarny pytany o szczepienia na terenach objętych powodzią wyjaśnił, że na ten moment inspektorat jest na etapie szacowania potrzeb.

– Mamy dwie grupy, które mogą być ewentualnie brane pod uwagę. Są to, po pierwsze ludność tych obszarów zalanych, gdzie mógł być kontakt ze skażoną wodą. Mamy tu na myśli przede wszystkim szczepienia durowe – dur brzuszny i żółtaczka typu A. I druga grupa to są funkcjonariusze – wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że m.in. funkcjonariusze straży pożarnej i ratownicy są bardziej narażeni, bo ich kontakt z wodą jest powtarzalny, przez to, że całe dnie pracują w wodzie powodziowej.

– Na razie nie wyznaczamy żadnych konkretnych grup ani punktów szczepień, bo jest to jeszcze przedwczesne na tym etapie. Szacujemy na razie potrzeby i sprawdzamy, czy nasze zasoby w rezerwach przeciwepidemicznych wystarczą – wyjaśnił.

Dopytywany, przekazał, że koordynacją tych szczepień będzie zajmował Główny Inspektorat Sanitarny, a dane będą zbierane z powiatów poprzez wojewódzkich inspektorów. Poinformował, że w tej chwili pierwsze zapotrzebowanie na 500 dawek szczepionek zostało wydane z województwa dolnośląskiego.

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego zapadła także decyzja dotycząca realizacji recept. Z ustaleń dziennikarza RMF FM Michała Dobrołowicza wynika, że na południu Polski podtopionych zostało około dwudziestu aptek. Aby ułatwić osobom, które już rozpoczęły realizację recept rocznych dostęp do leków, wyznaczone mają zostać punkty apteczne, w których będzie można dostać leki takie jak np. insulina – właśnie na podstawie tych recept.

Źródło:RMF FM/PAP

Najnowsze