Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent Duda czyta "Kordiana" myśląc o Ukrainie

Prezydent Duda czyta „Kordiana” myśląc o Ukrainie

-

- Reklama -

Rozważania o gotowości do walki o ojczyznę niepodległą są dziś szczególnie aktualne – mówił prezydent Andrzej Duda podczas sobotniego 13. Narodowego Czytania – tym razem „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Lekturą przyszłorocznego Narodowego Czytania będą pieśni, fraszki i treny Jana Kochanowskiego.

W sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się 13. edycja akcji Narodowe Czytanie.

- Reklama -

„Mam nadzieje, że Narodowe Czytanie przyczyniło się do tego, że książki stały się bardziej popularne, że coraz więcej naszych rodaków pochyla się nad nimi, a także że powstaje coraz więcej bibliotek” – mówił prezydent Duda. „Uważam to wydarzenie za znakomite – jest kulturotwórcze i jednoczące nas, jako społeczność narodową” – dodał.

Prezydent wskazał, że „Kordian” jest dramatem czynu, przede wszystkim czynu niepodległościowego. „Rozważania o gotowości do walki o ojczyznę niepodległą są dziś szczególnie aktualne, kiedy patrzymy, że tuż za naszą granicą taka walka się toczy o utrzymanie ojczyzny, o to by ona istniała, by nie poddać się okupacji, by zachować wolność. Myślę o naszych sąsiadach z Ukrainy – mówił.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że „chociaż +Kordian+ został napisany i wydany na emigracji, jest to utwór arcypolski, przesiąknięty duchem patriotyzmu i ideą wolnej Polski”. „To bardzo poruszająca opowieść o tym, by Rzeczpospolita była znowu wolna i suwerenna. O takiej Polsce Słowacki marzył i taką Polskę przepowiadał” – mówiła.

Para prezydencka zapowiedziała, że lekturą przyszłorocznego Narodowego Czytania będą pieśni, fraszki i treny Jana Kochanowskiego.

W sobotę w Ogrodzie Saskim, dzieło Słowackiego czytali aktorzy, m.in. Jędrzej Hycnar, Vanessa Aleksander, Tomasz Borkowski, Wiesław Komasa, Andrzej Ferenc.

Opublikowany w 1834 r. w Paryżu „Kordian” odnosi się do powstania listopadowego, przygotowań do zamachu na cara i kwestii narodowowyzwoleńczej. „Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara” – przekazano na stronie KPRP. Główny temat – jak zaznaczono – odnosi się do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków niepowodzenia niepodległościowego zrywu.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa, w 2016 r. „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 r., w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej była lekturą w 2021 r., a rok później – w Roku Romantyzmu Polskiego – czytano natomiast „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W 2023 r. czytano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Źródło:PAP

Najnowsze