Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w czwartek, że planuje odkupienie szczepionek na COVID-19 od Łotwy, by aktualne szczepionki były dostępne w Polsce już we wrześniu. Ostatniego dnia sierpnia 25 mln dawek poszło bowiem do utylizacji. Minister dodała, że szczepionki zamówione w ramach przetargu będą dostępne dopiero w październiku.
Minister zdrowia podkreśliła w Polsat News, że rząd PiS odstąpił od unijnych, centralnych zakupów szczepionek podobnie jak Rumunia i Węgry.
– Oznacza to, że inne kraje mają już szczepionkę dopuszczoną przez Europejską Agencję Leków (EMA), bo był centralny zakup, a my musieliśmy zorganizować przetarg oddzielnie. Jedyna firma, która ma dopuszczoną szczepionkę, do tego przetargu nie przystąpiła – powiedziała szefowa resortu zdrowia.
Chodzi o zmodyfikowaną szczepionkę przeciw Covid-19, dostosowaną do nowego wariantu wirusa.
Minister zdrowia powiedziała, że szczepionki kupione w ramach przetargu będą dostępne prawdopodobnie dopiero w październiku. Poinformowała, że planuje zakup szczepionek na COVID-19 od jednego z krajów unijnych. Dodała, że rozmawia w tej sprawie z ministrem zdrowia Łotwy.
– Jestem w kontakcie z ministrem zdrowia jednego z krajów unijnych, chodzi o Łotwę, i kupimy szczepionki, i te szczepionki dostaniemy, tak żeby we wrześniu już były – powiedziała. Dodała, że chce, aby szczepionki we wrześniu były dostępne przede wszystkim dla seniorów i osób o obniżonej odporności.
Leszczyna podkreśliła, że Covid-19 stał się standardową chorobą sezonową taką jak grypa, którą większość osób przechodzi w miarę łagodnie. – Natomiast szczepionka jest ważna, konieczna – twierdziła.
Od 31 sierpnia do czasu wydania nowych zaleceń przez ministra zdrowia nie można zapisać się na wizytę i wykonać szczepienia przeciw COVID-19 w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej i w aptekach. W środę wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński potwierdził PAP, że szczepienia przeciw Covid-19 nie odbywają się, bo nie ma aktualnych, ważnych szczepionek.
Przypomnijmy, że 31 sierpnia 25 mln dawek, za które z kieszeni polskich podatników władze warszawskie wydały 2,5 mld zł, straciły ważność.
„Utylizacja 25 mln dawek jest równoznaczna ze zmarnowaniem ok. 2,5 mld zł. Być może koszty niewykorzystanych covidowych szczepionek będą jeszcze wyższe” – wskazywał rynekzdrowia.pl.
Już w sobotę 25 mln szczepionek za 2,5 mld złotych straci ważność
GIS zapowiada szczyt zachorowań na Covid-19 w trwającej obecnie fali wirusa w październiku.