Strona głównaWiadomościŚwiatOto dlaczego uciekają z Afryki. Nie chodzi o zmiany klimatyczne

Oto dlaczego uciekają z Afryki. Nie chodzi o zmiany klimatyczne

-

- Reklama -

Bardzo ciekawe wyniki badań młodych Afrykanów podano we wtorek 3 września. Ankieta została przeprowadzona wśród 5600 młodych ludzi w 16 krajach tego kontynentu. Okazuje się, że młodzi ludzie w Afryce uważają, że to przede wszystkim korupcja zagraża ich przyszłości.

Właśnie ze względu na korupcję, 60% ankietowanych twierdzi, że skłania ich to do emigracji. Korupcja jest „w centrum problemów młodych ludzi” i jest uważana za największą przeszkodę w ich rozwoju osobistym i lepszym życiu – podsumowuje wyniki badania Fundacja Rodziny Ichikowitz z siedzibą w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki.

- Reklama -

Właśnie ta Fundacja zleciła przeprowadzenie badania na próbie 5604 młodych ludzi w wieku od 18 lat do 24. Zostało ono przeprowadzone na niespotykanej dotąd skali pod względem liczby respondentów i docelowego obszaru geograficznego. Badanie wykonała grupa PSB Insights w styczniu i lutym

Zdaniem większości młodych ludzi „ich rządy nie robią wystarczająco dużo, aby powstrzymać plagę migracji”. Okazuje się, że 60% ankietowanych planuje emigrację ze swoich krajów i to w ciągu pięciu najbliższych lat. Najchętniej wybieranym krajem docelowym wyjazdów Afrykanów jest Ameryka Północna. Za nią plasują się kraje Europy Zachodniej, takie jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Hiszpania.

Co ciekawe, młodzi Afrykanie wcale nie popierają demokracji, która kojarzy się im właśnie z korupcją. W dużej mierze (jedna trzeci ankietowanych) wykazują zrozumienie dla reżimów wojskowych, które rozliczają skorumpowanych polityków. Prawie dwie trzecie badanych „wierzy w demokrację”, ale blisko 60% z nich twierdzi, że opowiada się za formą rządów „inspirowanych tradycjami Afryki”.

72% uważa, że ​​”obce wpływy” stanowią problem. Wskazują tu na „wykorzystywanie ich krajów przez zagraniczne firmy, szczególnie „w zakresie naturalnych bogactw mineralnych bez żadnych korzyści dla mieszkańców”. Jednak już 82% z nich postrzega wpływy Chin w Afryce… pozytywnie. Z kolei 79% twierdzi to samo w przypadku Stanów Zjednoczonych.

Badanie pokazało także rosnący wpływ Rosji, zwłaszcza w Malawi i Republice Południowej Afryki, gdzie ponad połowa ankietowanych pozytywnie ocenia rosyjskie dostawy nawozów i zbóż. „Złym ludem” są więc przede wszystkim dawne państwa kolonialne.

Badania tego typu prowadzone są od 2020 roku. Wyniki są ciekawe, bo w Afryce mieszka prawie 420 milionów młodych ludzi w wieku od 15 do 35 lat, z czego jedna trzecia jest bezrobotna, a według Afrykańskiego Banku Rozwoju, oczekuje się, że do 2050 r. będzie ich ponad 830 milionów.

Źródło:Le Figaro

Najnowsze