Strona głównaWiadomościPolskaObowiązkowy montaż czujek? Wiceszef MSWiA po pożarze w Poznaniu o "reasumpcji przepisów"

Obowiązkowy montaż czujek? Wiceszef MSWiA po pożarze w Poznaniu o „reasumpcji przepisów”

-

- Reklama -

Na pewno dokonamy pewnej weryfikacji i być może zaproponujemy rozstrzygnięcie prawne, które zobliguje do montażu czujek (przeciwpożarowych – przyp. red.) – zapowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz.

Po pożarze i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz poinformował, że pierwsze jednostki straży przybyły na miejsce już po pięciu minutach po zgłoszeniu. Zaznaczył, że zgłoszenie było możliwe dzięki temu, że jedna z osób miała u siebie w mieszkaniu zamontowaną i sprawną czujkę, dzięki czemu szybko ewakuowano mieszkańców.

Pożar kamienicy w Poznaniu. Policjanci skanują cały budynek. Nowe informacje o rannych strażakach

- Reklama -

Nie ustaliliśmy, czy była to czujka dymu czy tlenku węgla. Niemniej to czujka była pierwszym symptomem świadczącym o tym, że mamy zdarzenie pożarowe. Ona wskazała jednemu z mieszkańców, że coś jest nie w porządku. Dzięki temu wyszedł on na zewnątrz i zaczął powiadamiać swoich współmieszkańców. Jednocześnie powiadomiono straż pożarną – powiedział wiceszef MSWiA.

Jego zdaniem autonomiczne czujki dymu są kluczowe w takich obiektach. – Dlatego trzeba zachęcać do montażu tych czujek po to, by zmniejszyć ryzyko dla wszystkich mieszkańców, którzy mogą się znaleźć w różnych okolicznościach. To na pewno uratowało gros tych mieszkańców – ocenił.

Zapytany o to, czy w takim razie montowanie czujek w budynkach wielorodzinnych nie powinno być obligatoryjne, zaznaczył, że jest to brane pod uwagę.

Na pewno dokonamy pewnej weryfikacji i być może zaproponujemy rozstrzygnięcie prawne, które zobliguje do montażu czujek – przekazał.

Zwrócił też uwagę, że w wielu państwach są przepisy obligujące do zakładania czujek. Zaznaczył, że jeśli chodzi o indywidualne mieszkania nie ma prawnych możliwości jednoznacznego nakazania montażu takich urządzeń.

Być może trzeba będzie dokonać pewnej reasumpcji przepisów. Podejmiemy ryzyko, żeby takie urządzenia ewentualnie były montowane przynajmniej w nowo wznoszonych obiektach – zaznaczył.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że akcje promujące montaż czujek tlenku węgla i czujek dymu wielokrotnie były prowadzone m.in. przez straż pożarną.

– Podtrzymujemy nasze sugestie i propozycje. Czujki są powszechnie dostępne, można je kupić w centrach handlowych, w różnych miejscach. Strażacy w niektórych miejscach prowadzili akcje propagujące czujki, rozdawaliśmy te urządzenia – mówił.

Dodał, że do instalacji czujek zachęcani będą zarządcy osiedli mieszkaniowych, w tym wspólnot.

Czujka niewątpliwie może wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza w starych dzielnicach, gdzie mamy drewniane elementy – podkreślił.

Strażacy niejednokrotnie zwracali uwagę, że czujki dymu i czadu znacznie zwiększają poczucie bezpieczeństwa i zwiększają szansę na ucieczkę z miejsca pożaru lub z pomieszczenia, w którym ulatnia się tlenek węgla. Wskazywali również, że przy zakupie urządzenia bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy spełnia ono odpowiednie normy europejskie gwarantujące wysoki poziom jakości.

Do pożaru i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu doszło w nocy z soboty na niedzielę. W akcji zginęło dwóch strażaków w wieku 33 i 34 lat. Poszkodowanych zostało 11 strażaków i 3 osoby cywilne. Jak przekazało MSWiA, stan tych osób nie zagraża ich życiu. Jedna osoba cywilna jest w stanie ciężkim, ale niezagrażającym życiu.

Źródło:PAP

Najnowsze