W 2023 r. znacznie wzrosła nielegalna migracja do Europy – zwłaszcza w kierunku Niemiec. Co drugi migrant przechodzi do naszych sąsiadów przez terytorium Polski.
Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej wykryła około 380 200 przypadków niedozwolonego przekroczenia granicy na zewnętrznych granicach UE. To najwięcej od 2016 roku. Rok wcześniej liczba niedozwolonych przekroczeń granicy wyniosła 326,3 tys.
W Niemczech z kolei Federalny Urząd Śledczy (BKA) zarejestrował 266 224 osoby, które nielegalnie wjechały do kraju lub przebywały tam nielegalnie. W porównaniu z rokiem poprzednim oznacza to wzrost o 33,4 proc.
Skąd pochodzą migranci?
Głównymi krajami pochodzenia migrantów były Syria (54 207), Turcja (35 732) i Afganistan (35 370). W wielu przypadkach w ich transport zaangażowani byli przemytnicy. Nawet jeśli tylko część migrantów korzysta z ich pomocy, „na wielu odcinkach dróg ewakuacyjnych trudno jest dotrzeć do kraju docelowego bez pomocy przemytników”.
Według BKA w 2023 r. przez Polskę do Niemiec przybył prawie co drugi przemytnik (41,9 proc.), około co trzeci z Austrii (29,4 proc.) i około co piąty przemytnik z Czech (22,5 proc.). Zidentyfikowane osoby podróżowały głównie pieszo (37,1 proc.), vanami (25,6 proc.) i samochodami (24,3 proc.).
Zakłada się, że osoby podróżujące pieszo były wcześniej wiezione pojazdem lub transportowane w „kontenerach” w nieludzkich warunkach, które mogą prowadzić do niedotlenienia lub hipotermii i na ogół zagrażają życiu. Liczba zarejestrowanych „operacji przemytu kontenerów” wzrosła ponad dwukrotnie, a liczba przemycanych przy ich pomocy osób wzrosła nawet pięciokrotnie, do około 17 500 osób.
Jak działają grupy przemytnicze?
„Grupy przemytnicze działały ryzykownie i z bezwzględnością wobec przemyconych ludzi, niezaangażowanych stron trzecich i sił policyjnych rozmieszczonych w celu uniknięcia kontroli, a tym samym ścigania” – czytamy w raporcie. Przemytnicy pochodzą głównie z Syrii, Niemiec, Turcji i Ukrainy.
Organizacje przemytnicze wykorzystywały media społecznościowe do promowania swoich usług. BKA zwraca uwagę, że w walce z tym niezwykle istotna jest współpraca transgraniczna.