Za sprawą wypowiedzi Głównego Inspektora Sanitarnego Pawła Grzesiowskiego oraz wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego z dnia na dzień znów głośno zrobiło się o COVID-19, maseczkach oraz obostrzeniach. Okazuje się, że podobnie z dnia na dzień może powrócić obowiązek noszenia masek, przynajmniej w placówkach medycznych.
We wtorek w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie dotyczące m.in. zachorowań na Covid-19. Grzesiowski poinformował, że ustalono, iż w najbliższym czasie zostanie opracowany wspólny komunikat dla urzędów i instytucji. – Potwierdzamy, że narasta fala zachorowań – powiedział szef GIS.
Grzesiowski zaznaczył, że pojawiają „pierwsze zgony niestety osób obciążonych innymi schorzeniami więc muszą o tym zakomunikować, że fala już w tej chwili dotarła do Polski”. – Żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19, ale też grypy, czy RSV, będziemy zalecać noszenie maseczek i zwiększenie uważności, jeśli chodzi o higienę rąk, czy dezynfekcję powierzchni – dodał.
Czytaj więcej: Powrót maseczek. Grzesiowski podjął decyzję. „Fala już w tej chwili dotarła do Polski”
Z kolei wiceminister zdrowia Konieczny stwierdził, że „wzrost zakażeń, który obserwujemy w lipcu i sierpniu, świadczy o tym, że szczyt zachorowań będzie wcześniej, około połowy października”. Zastrzegł, że jest za wcześnie, żeby mówić o wprowadzaniu obostrzeń. Zaznaczył jednak, że jeżeli ktoś czuje się chory, to powinien się izolować, a także zakładać maseczkę.
Poinformował, że jeśli pojawią się jakieś obostrzenia, to najwcześniej w placówkach ochrony zdrowia. – Obserwujemy sytuację – zapewnił, co może budzić niepokój wśród obywateli.
Czytaj więcej: Wiceminister zdrowia zapowiada szczyt fali i zakup szczepionek. „Nie wstydźmy się maseczek” [VIDEO]
Co ważne, w placówkach leczniczych obowiązek noszenia masek może powrócić z dnia na dzień, bez żadnego działania ze strony rządu. Pozwala na to rozporządzenie wydane jeszcze za czasów pełnienia funkcji szefa rządu warszawskiego przez Mateusza Morawieckiego.
Co prawda zgodnie z nim zniesiono obowiązek noszenia maseczki w szpitalach, przychodniach, aptekach oraz innych placówkach medycznych, ale przy okazji pozostawiono pewną furtkę. Sprawia to, iż „w przypadku zagrożenia wewnątrzszpitalnego, kierownik szpitala nadal będzie miał prawo wprowadzić taki obowiązek”.