Strona głównaWiadomościŚwiatCo tym razem wymyślą? Małpią ospą interesuje się unijna agencja

Co tym razem wymyślą? Małpią ospą interesuje się unijna agencja

-

- Reklama -

Jest wysoce prawdopodobne, że więcej przypadków nowej, bardziej zaraźliwej odmiany małpiej ospy zostanie odnotowanych w UE – twierdzi Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Podkreśliło jednak, że prawdopodobieństwo trwałego przenoszenia wirusa w Europie jest bardzo niskie.

„Przypadki importowane muszą jednak być szybko zdiagnozowane i wdrożone powinny zostać środki kontroli” – zaznaczyła w komunikacie unijna agencja z siedzibą w Sztokholmie. ECDC przewiduje, że dzięki szybkim reakcjom państw członkowskich na odnotowane przypadki i solidnej opiece zdrowotnej wpływ małpiej ospy na UE będzie niewielki.

- Reklama -

To właśnie w rejonie Sztokholmu w czwartek potwierdzono pierwszy poza kontynentem afrykańskim przypadek nowej odmiany. Według szwedzkich władz pacjentem jest osoba przebywająca wcześniej w regionie, gdzie występuje ognisko choroby.

Nowa odmiana wirusa małpiej ospy, uważana za bardziej zaraźliwą i śmiercionośną, rozprzestrzenia się obecnie w Demokratycznej Republice Konga i innych państwach zachodniej Afryki.

W wyniku szybkiego rozprzestrzeniania się tej epidemii w Afryce ECDC zwiększyło poziom ryzyka dla podróżnych z UE do obszarów dotkniętych epidemią obszarów.

ECDC uważa, że ze względu na ścisłe powiązania między UE a Afryką państwa unijne powinny wydać zalecenia dotyczące podróży dla osób odwiedzających obszary dotknięte epidemią. Według unijnej agencji prawdopodobieństwo zakażenia dla osób z UE podróżujących do obszarów dotkniętych epidemią jest wysokie.

Agencja zaleciła zwiększenie świadomości wśród pracowników służby zdrowia w UE. Kraje członkowskie powinny też powiadamiać o pojawieniu się nowych przypadków na poziomie UE.

Podróżni udający się na obszary objęte epidemią powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie kwalifikowania się do szczepienia na małpią ospę.

Nowe zakażenia w Afryce różnią się od globalnego wybuchu z 2022 r.; tamta odmiana nadal krąży na niskim poziomie w Europie i na świecie.

Znów straszą i sieją panikę! Wirusolog grzmi: Choroba, którą trudno zahamować. Trzeba szybko działać

 

Źródło:PAP

Najnowsze