Strona głównaWiadomościŚwiatPonure oblicze komunizmu. Głodujące dzieci i kozy podarowane przez inne państwo

Ponure oblicze komunizmu. Głodujące dzieci i kozy podarowane przez inne państwo

-

- Reklama -

Rosyjskie służby sanitarne zatwierdziły wysłanie 447 kóz do Korei Północnej – podaje we wtorek południowokoreańska agencja Yonhap. Jak podkreśla, gest ten jest oznaką zbliżenia między Moskwą i Pjongjangiem, a stado zwierząt ma być źródłem nabiału dla głodujących dzieci.

Po inspekcji weterynaryjnej 432 samice i 15 samców kóz wysłano do północnokoreańskiej firmy handlowej w ramach pierwszej partii eksportu żywych zwierząt do Korei Płn. – informuje Yonhap, cytując piątkowe oświadczenie Rossielchoznadzor.

- Reklama -

„Wydaje się, że transport kóz ma zapewnić produkty mleczne północnokoreańskim dzieciom w obliczu chronicznych niedoborów żywności (w ich kraju – PAP)” – pisze agencja.

Przywołuje raport reżimowych mediów z ubiegłego tygodnia, w którym mowa o budowie „dużych gospodarstw hodowlanych” w okolicach miasta portowego Nampo na zachodzie kraju.

„W rezultacie skonsolidowano fundamenty, aby płynnie zaopatrywać dzieci w gminie w nabiał” – podała Koreańska Centralna Agencja Informacyjna, dodając, że gmina dąży do podniesienia liczby „kóz dobrej rasy w celu zwiększenia produkcji produktów mlecznych”.

Yonhap przypomina, że północnokoreański dyktator Kim Dzong Un na plenum w czerwcu 2021 r. wezwał do „ustanowienia polityki, aby zapewnić wszystkim dzieciom w całym kraju produkty mleczne i inną pożywną żywność kosztem funduszy państwowych”. Podkreśla też, że transport zwierząt następuje po spotkaniach Kima z Władimirem Putinem, które doprowadziły do zacieśnienia współpracy ich krajów, w tym militarnej.

W ubiegłym tygodniu Kim podziękował Putinowi za zaoferowaną pomoc humanitarną po powodziach, które nawiedziły w ostatnim czasie Północ, zaś Seul, który też chciał pomóc, nazwał „szumowiną”.

Według danych organizacji międzynarodowych z 2022 r. u co szóstego dziecka z Korei Północnej, które nie ukończyło pięciu lat, obserwuje się zahamowanie wzrostu ze względu na zbyt ubogą dietę. To z jednej strony efekt pasma klęsk żywiołowych, a z drugiej – sankcji ONZ mających na celu ograniczenie północnokoreańskiego programu rozwoju broni nuklearnej i balistycznej.

Źródło:PAP

Najnowsze