W tym tygodniu ruszyło na trasę do Częstochowy tylko z Warszawy siedem pielgrzymek pieszych. To tysiące ludzi, a na trasach są już od kilku dni wierni z innych miast, w tym duża 44 Pielgrzymka Podlaska.
W poniedziałek, 5 sierpnia ruszyła 44. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, a w niej także Pielgrzymka Wojskowa (400 żołnierzy). Jest też Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza a wraz z nią idzie Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich Rodzin oraz 33. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin. 6 sierpnia wyruszyła 313. Warszawska Pielgrzymka i Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup. Młodzież akademicka i szkół średnich pielgrzymuje ze stolicy na Jasną Górę od 1981 r. historycznym szlakiem sanktuariów maryjnych. 7 sierpnia rusza Pielgrzymka Krakowska, itd.
Fenomen pielgrzymowania, wstrzymany pandemią covid, ciągle trwa i wrócił do poprzedniego stanu, a tysiące rozmodlonych ludzi pokazuje, że jeszcze nasz kraj nie zginął… Wiele intencji pątników dotyczy także losu naszej Ojczyzny. Co ciekawe, taki fenomen religijności dotyczy nie tylko Polski, ale odradza się i na Zachodzie. Piesze pielgrzymki do Chartres we Francji są z roku na rok coraz liczniejsze, a zainspirował je przecież fenomen Jasnej Góry.
Pielgrzymka to doświadczenie Boga w modlitwie, sakramentach, w relacjach z innymi, ale też tworzenie wspólnoty, rodzaj rekolekcji, okazja do wysłuchania nauki Kościoła, ale także rodzaj „przygody” i spędzenia czasu wakacji.
Każda pielgrzymka ma swoje hasło. W tym roku pod hasłem VOLO DEUM VIDERE („Chcę zobaczyć Boga”) ruszyła ze stolicy 6 sierpnia ogólnopolska piesza XXX Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej. Warszawska Pielgrzymka Akademicka ma hasło – „Idę do Ojca”, Podlaska – „Jestem dzieckiem Boga”, Radomska – „Matko wkrótce będziemy u Ciebie!”, Krakowska i Głogowska – „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. 42.
Bardzo liczna Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę ma za hasło tegorocznej wędrówki – „Żyję w Kościele”. Wyruszy jednak 17 sierpnia i dojdzie na 26. Pielgrzymi z Tarnowa w ciągu dziewięciu dni pokonują ponad 200 kilometrów, ale inne grupy, które są już na trasach idą ponad 400 kilometrów i więcej.
Najdłuższe to: 43. Pielgrzymka Kaszubska, która wyruszyła z Helu i ma do pokonania 638 km w 19 dni; 40. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska: grupy z Pustkowa – 636 km w 20 dni i ze Świnoujścia – 625 km w 19 dni; oraz 32. Pielgrzymka Ełcka: grupa z Suwałk – 560 km w 17 dni.
W ubiegłym roku przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej przybyło 3,6 mln pielgrzymów. Tylko w pieszych pielgrzymkach, w 228 grupach przeszło 77,5 tys. pątników. Grup rowerowych było 200, łącznie 8,6 tys. rowerzystów. Z kolei w 17 pielgrzymkach biegowych udział wzięło 475 osób.
W tym roku Jasna Góra spodziewa się jednak rekordowej liczby pątników. Najważniejsze daty pielgrzymek dotyczą sierpnia. Są to 15 i 26 dzień tego miesiąca, czyli święta Wniebowzięcia NMP i uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Wszystkim pątnik Szczęść Boże!
Ruszyła pielgrzymka z @ArchWarszawska pic.twitter.com/Ry4ouOXAA2
— Dawid Gospodarek (@DawidGospodarek) August 6, 2024
❗ Pielgrzymka ❗
Do Ryk na postój w drodze do Dęblina wchodzą pielgrzymki kolumny siedleckiej.#Polskapielgrzymuje @DiecSiedlce @EpiskopatNews @JasnaGoraNews pic.twitter.com/mfCZsG0BIC— Katolickie Radio Podlasie / Podlasie24 (@podlasie24) August 4, 2024
🙏🚶♀️🚶♂️41. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wyruszyła. Pątnicy rozpoczęli 🛣 drogę do Częstochowy dziś rano.
📸Relacja👉https://t.co/0MBhMKDgN5 pic.twitter.com/J60RFWxjMY— Diecezja Warszawsko-Praska (@Diecezja_DWP) August 5, 2024
Źródło: KAI/ PAP/ X/ PCh24