W Sejmie odbyła się dyskusja nad projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Michał Wawer, poseł Ruchu Narodowego i Konfederacji, wytyka partii rządzącej, że powtarza błędy swoich poprzedników.
We wtorek w Sejmie rozpoczęła się debata w ramach drugiego czytania projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny.
– Trybunał zżera ciężka choroba, choroba zwana PiS – ocenił na początku debaty sprawozdawca sejmowej komisji Patryk Jaskulski (KO).
W dyskusji w imieniu Konfederacji głos zabrał m.in. poseł Michał Wawer. Polityk ocenił, że to, co robi PO, nie różni się niczym od tego, co robił PiS.
– To, co Platforma chce zrobić, to wyleczyć dżumę cholerą. Zmienić sytuację, gdzie mamy trybunał pisowski na sytuację, gdzie mamy trybunał platformerski. Z perspektywy zwykłego Polaka nic się nie zmieni – powiedział Wawer.
Konfederacja uważa, że w sprawie kryzysu konstytucyjnego jedynym prawidłowym remedium jest reset konstytucyjny. Inne metody, zdaniem prawicy, nie zdadzą egzaminu.
– Szczególnie nieskuteczna jest metoda, którą próbuje obecnie przyjąć koalicja rządząca tzn. rozwiązywanie problemu konstytucyjnego poprzez ustawowe, jednostronne narzucenie zmiany takiej, jaka podoba się tylko i wyłącznie koalicji rządzącej. To doprowadzi do tego, że zamiast TK, który jest uznawany za dobrze działający wyłącznie przez polityków PiS-u, będziemy mieli sytuację, w której TK za dobrze działający będą uznawać wyłącznie politycy koalicji rządzącej, a wyroki będą tak samo uważane za wątpliwe i prawnie niepewne jak to się dzieje w tej chwili z wyrokami obecnego TK – stwierdził narodowiec.
Sejm zajmuje się TK
Projekty reformujące Trybunał Konstytucyjny wpłynęły do Sejmu na początku marca br.; podpisali się pod nimi posłowie koalicji rządowej. Pierwsze czytanie propozycji nowej ustawy o TK oraz ustawy zawierającej przepisy wprowadzające reformę w życie odbyło się pod koniec kwietnia. Razem z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet – prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa MS Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji – kompleksowej reformy TK.
Przed tygodniem prace nad obydwoma projektami zakończyła sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Do planowanych przepisów wprowadziła liczne poprawki, ale głównie te zaproponowane przez sejmowe Biuro Legislacyjne i mające charakter legislacyjny i redakcyjny.