Strona głównaWiadomościPolitykaRzadka zgodność. Cały Sejm "za"

Rzadka zgodność. Cały Sejm „za”

-

- Reklama -

Wszystkie kluby w Sejmie opowiedziały się w środę za projektem nowelizacji ustawy w sprawie przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. W dyskusji wiceminister rodziny Łukasz Krasoń zapowiedział kolejne zmiany legislacyjne.

Sejm w środę przeprowadził debatę nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

- Reklama -

Regulacja zakłada, że maksymalnie o 6 miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Wcześniej były one przedłużane w związku z ogłoszoną pandemią koronawirusa.

W dyskusji Lidia Czechak (PiS) podkreśliła, że ustawa ma charakter techniczny, a zmiany obejmą około 400 tys. osób z niepełnosprawnością. Jak dodała, „warto też wspomnieć o milowym kroku”, który zrobił poprzedni rząd dla wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Przypomniała, że wprowadzono wówczas m.in. „500 plus dla osób niesamodzielnych”, świadczenie wspierające oraz Fundusz Solidarnościowy. Poinformowała, że klub PiS zagłosuje za tym rozwiązaniem.

Iwona Hartwich (KO) zaznaczyła, że projekt jest bardzo ważny i korzystny dla osób niepełnosprawnych, zapewnia im bowiem ciągłość w korzystaniu z systemu ulg i świadczeń. „Natomiast środowiska bardzo proszą o kompleksowe rozwiązanie w postaci stałej ustawy, abyśmy już nie przedłużali dalej tego projektu, żeby była po prostu ciągłość” – powiedziała Hartwich.

Odpowiadając posłance PiS, powiedziała że poprzedni rząd m.in. nie podniósł zasiłku pielęgnacyjnego, który wynosi 215 zł.

Poparcie dla projektu wyraziła również Maja Nowak (Polska 2050 – Trzecia Droga). Zaznaczyła, że proponowane zmiany w sposób znaczący mogą zminimalizować ryzyko utraty świadczeń i skrócić czas oczekiwania na wydanie nowych orzeczeń.

Z kolei Agnieszka Kłopotek (PSL-Trzecia Droga) zwróciła uwagę, że rehabilitacja zawodowa to – według międzynarodowej organizacji pracy – część ogólnego procesu rehabilitacji i polega na udzielaniu osobie z niepełnosprawnością takich usług, jak poradnictwo zawodowe, szkolenie zawodowe oraz pomoc w podjęciu zatrudnienia i jego utrzymaniu. Jak zauważyła, dzięki przedłużeniu orzeczeń, osoby z niepełnosprawnością zostaną zabezpieczone przed utratą uprawnień m.in. zatrudnienia. Zadeklarowała poparcie dla tej regulacji.

Katarzyna Ueberhan (Lewica) nawiązała do wystąpienia posłanki PiS, oceniając, że Fundusz Solidarnościowy „stał się dla Prawa i Sprawiedliwości skarbonką do łatania dziur w budżecie”. Wskazała, że z funduszu wypłacane były m.in. trzynaste emerytury. Odnosząc się do omawianego projektu nowelizacji ustawy, podkreśliła, że ma ona pilny charakter i wymaga szybkiego procedowania.

Poparcie dla projektu wyraził także Andrzej Zapałowski z Konfederacji. Zaznaczył, że chaos w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami jest niedopuszczalny.

Jak stwierdził Jarosław Sachajko (Kukiz-15), nie ulega wątpliwości, że omawiany projekt wymaga poparcia. Dodał jednocześnie, że jest przeciwko „tępemu atakowi Platformy Obywatelskiej na poprzedni rząd”. „Są tematy, na których nie powinno się robić polityki” – powiedział Sachajko. Jak zaznaczył, największy zarzut ma w tym temacie do Iwony Hartwich.

„Przeprocedowaliśmy obywatelskie projekty ustaw. Pani jest od 8 miesięcy w ekipie rządzącej i co się z nimi stało? Oszukała pani Polaków i niepełnosprawnych” – powiedział. Wskazał, że w komisji „zamrożony” jest m.in. obywatelski projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej i projekt o rencie wdowiej.

W odpowiedzi Iwona Hartwich poinformowała, że na czwartek zaplanowano komisyjne prace nad projektem w sprawie renty socjalnej. „Proszę nie opowiadać bzdur, że ktoś robi politykę na osobach z niepełnosprawnościami, bo to, co zrobił PiS w 2018 r. i przez 40 dni gnębił osoby z niepełnosprawnością, to do dzisiaj te osoby mają traumę” – powiedziała Hartwich.

W dyskusji głos zabrał także wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń. Podkreślił, że projekt systemowo reguluje kwestię orzekania o niepełnosprawności. „W ministerstwie już są prowadzone prace nad kolejnymi nowelizacjami ustawy o rehabilitacji” – poinformował Krasoń.

Dodał, że trwają także prace nad ustawą o asystencji osobistej. „Już jest wniosek o wpis do prac legislacyjnych rządu. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli rozpocząć to, czego nie było w poprzedniej kadencji – czyli prawidłowe konsultacje społeczne” – powiedział wiceminister.

Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych umożliwi zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. Jednoczesnym warunkiem jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności.

Podobne rozwiązanie zaproponowano w przypadku złożenia nowego wniosku o wydanie kolejnej decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, która jest potrzebna do ubiegania się o świadczenie wspierające.

Źródło:PAP

Najnowsze