Strona głównaWiadomościPolitykaSprawa Kongresu Konfederacji. Grzegorz Braun także naciska na Radę Liderów

Sprawa Kongresu Konfederacji. Grzegorz Braun także naciska na Radę Liderów

-

- Reklama -

Sprawa Kongresu Konfederacji zaczyna coraz bardziej ciążyć na zarządzających aktualnie tym ugrupowaniem Sławomirze Mentzenie i Krzysztofie Bosaku. Grzegorz Braun ujawnił, że Konfederacja Korony Polskiej także naciska na jego zwołanie.

O Kongresie Konfederacji przypomniał publicznie kilka dni temu Janusz Korwin-Mikke, który opublikował swój list do Rady Liderów Konfederacji. JKM uważa, że bez zwołania Kongresu i wyboru nowych władz partii wszelkie działania władz tego ugrupowania będą nielegalne po 25 lipca.

Mentzen i Bosak boją się zwołać Kongres Konfederacji? Korwin-Mikke publikuje list do Rady Liderów

- Reklama -

Teraz do sprawy Kongresu odniósł się poseł do Parlamentu Europejskiego i szef Konfederacji Korony Polskiej, partii współtworzącej sejmową Konfederację.

„W związku zarówno z zasadnymi pytaniami, jak też mylnymi insynuacjami nt. braku woli zwołania statutowego Kongresu Konfederacji informuję, że członkowie Rady Liderów z ramienia ⁦Konfederacji Korony Polskiej⁩ taką wolę już kilkakroć przejawiali” – napisał Braun na portalu X i zamieścił zdjęcie pisma które wysłał do Rady Liderów. Oto jego treść:

Warszawa 18.06.2024.
Rada Liderów
Konfederacji Wolność i Niepodległość

Wniosek o zwołanie Kongresu Konfederacji Wolność i Niepodległość

Niniejszym, my niżej podpisani, wnosimy o bezzwłoczne zwołanie w trybie §21 ust. 2 Statutu Konfederacji Wolność i Niepodległość Kongresu, którego przedmiotem obrad winien być w szczególności wybór władz krajowych.

Uzasadnienie:

Przedmiotowy wniosek jest uzasadniony w świetle §21 ust. 1 Statutu, który nakłada na Radę Liderów obowiązek zwołania Kongresu co najmniej raz na pięć lat. Należy podnieść, iż od daty przyjęcia Statutu przez Założycieli Partii i jego wejścia w życie, Kongres nie został zwołany, pomimo upływu wskazanego w cytowanym wyżej przepisie terminu. Ponadto, w trybie §35 ust. 3 Statutu Założyciele Partii powołali władze krajowe. Co prawda kadencja tak powołanych władz upływa zgodnie z cytowanym § 35 ust. 3 z dniem wyboru władz na Kongresie, jednakże przepis ten ma charakter przejściowy i nie uchyla generalnej zasady wynikającej z §22 ust. 1 pkt 2, iż kadencja władz jest pięcioletnia, a okres pięciu lat od wyboru tych władz już upłynął.

W związku z powyższym zaniechanie Rady Liderów w zwołaniu Kongresu narusza zarówno przepis §21 ust. 1 Statutu, w zakresie terminu zwoływania tej władzy, jak i uchybia wyrażonej w §22 ust. 1 pkt 2 zasadzie pięcioletniej kadencji władz krajowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, wniosek jest zasadny.

Pod wnioskiem podpisali się Grzegorz Braun i Włodzimierz Skalik. Na dokumencie widnieje także podpis Michała Wawer z adnotacją Odebrałem 12.07. 2024.

Zgodnie ze statutem Konfederacji najwyższą władzą w partii jest kongres partii. Do udział w nim uprawnieni są wszyscy członkowie Konfederacji. W statucie jest zapisane, że „kongres zwołuje rada liderów co najmniej raz na pięć lat”. Pięć lat od założenia Konfederacji misja właśnie 25 lipca, a do tej pory żaden kongres się nie odbył.

Zgodnie ze statutem „zarządzenie o zwołaniu kongresu publikuje się co najmniej dwa tygodnie przez wyznaczonym terminem kongresu”, a więc termin już minął.

Najnowsze