Strona głównaWiadomościŚwiatBiałorusini rozstrzelają Niemca? Sąd miał skazać go na karę śmeirci

Białorusini rozstrzelają Niemca? Sąd miał skazać go na karę śmeirci

-

- Reklama -

Sąd obwodowy w Mińsku wydał wyrok śmierci w sprawie obywatela Niemiec – przekazał kanał MotolkoPomogi na Telegramie. Skazany to – według mediów – 30-letni Rico Krieger. Zgodnie z informacjami na jego koncie na LinkedIn jest on lekarzem wojskowym Czerwonego Krzyża – powiadomiło Centrum praw człowieka Wiasna.

Na Białorusi mężczyzna miał zostać oskarżony o najemnictwo, działalność agenturalną, akt terroryzmu, stworzenie formacji ekstremistycznej, celowe zniszczenie środka transportu i nielegalne działania z bronią.

- Reklama -

Według kanału MotolkoPomogi Krieger został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie.

Centrum Praw Człowieka Wiasna pisze, że na chwilę obecną nie posiada potwierdzenia tej informacji, lecz próbuje wyjaśnić, jaki jest los obywatela Niemiec.

MotolkoPomogi to opozycyjny kanał na Telegramie, prowadzony przez aktywistę Antona Motolkę.

Obrońcy praw człowieka z Wiasny nie mają wiadomości, czego konkretnie dotyczyły zarzuty wobec Kriegera, a struktury oficjalne nie informowały o zatrzymaniu w podobnej sprawie. Proces prowadził sędzia Aleh Łapieka. Od 6 czerwca w sprawie odbyło się 12 rozpraw, a wyrok zapadł 24 czerwca. Nie wiadomo, czy została złożona apelacja.

Portal Zierkało odnotowuje, że Krieger od 2021 roku pracował jako ratownik medyczny. W latach 2014-2017 miał być ochroniarzem w ambasadzie USA w Berlinie.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i postsowieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw, gdzie nadal wykonuje się karę śmierci. Jest ona przewidziana za najcięższe zbrodnie i nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn powyżej 65. i poniżej 18. roku życia. Wyrok jest wykonywany przez rozstrzelanie.

Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niepodległej Białorusi wykonano około 400 egzekucji.

O zniesienie kary śmierci lub wprowadzenie moratorium na jej wykonywanie niejednokrotnie apelowały do władz Białorusi Unia Europejska, Rada Europy, OBWE i międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka.

Źródło:PAP

Najnowsze