Strona głównaWiadomościŚwiatWzrost antysemityzmu w Europie? A może kto sieje wiatr, ten zbiera burzę?

Wzrost antysemityzmu w Europie? A może kto sieje wiatr, ten zbiera burzę?

-

- Reklama -

Wzrost antysemityzmu odnotowano w Europie od czasu ataku Hamasu z 7 października i wybuchu wojny w Gazie. Za większością tych aktów stoją jednak mieszkający w Europie muzułmanie. Z drugiej strony, trzeba się zastanowić, czy chodzi tu antysemityzm motywowany rasowo, czy też o niechęć wobec państwa Izrael i jego obywateli?

Badanie przeprowadzone przez Agencję Praw Podstawowych w Wiedniu jednak pokazuje niepokojącą sytuację strachu i braku bezpieczeństwa wśród diaspory żydowskiej w Europie, która stale rośnie od czasu ataku Hamasu z 7 października 2023 r.

- Reklama -

Według raportu Agencji Praw Podstawowych (FRA) z siedzibą w Wiedniu, 96% Żydów zetknęło się z przejawami antysemityzmu w Internecie lub w życiu codziennym w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie.

Sirpa Rautio, prezes Agencji Praw Podstawowych wskazuje, że przeważająca większość Żydów uważa, że ​​„sytuacja uległa pogorszeniu w ostatnich latach”. 76% Żydów stwierdziło, że „czasami ukrywają swoją tożsamość” w Europie. Praktyka ta jest szczególnie rozpowszechniona we Francji, gdzie dotyczy to 83% ankietowanych Żydów.

Także we Francji, 74% Żydów uważa, że ​​konflikt ma wpływ na ich codzienne poczucie bezpieczeństwa i stanowi to najwyższy odsetek wśród badanych krajów. Średnia w badanych krajach to 62%, ale już na Węgrzech dotyczy to tylko 9% tamtejszych Żydów.

Agencja Praw Podstawowych UE (FRA) prowadziła ankietę internetową w okresie od stycznia do czerwca 2023 r. Przeprowadzono wywiady z prawie 8 000 Żydów w wieku powyżej 16 lat w 13 krajach Europy, w których zamieszkuje 96% diaspory w Unii Europejskiej.

Zauważono też „stare negatywne stereotypy”, że Żydzi „sprawują władzę, kontrolują finanse i media”. Wzrasta jednak „odmowa prawa Izraela do istnienia jako państwa”. Około 4% respondentów zgłosiło, że doświadczyło antysemickich ataków fizycznych (2% w 2018 r.).

Źródło: Valeurs

Najnowsze