W czerwcu po raz trzeci z rzędu koniunktura w przemyśle przetwórczym pogorszyła się – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
Wartość wskaźnika IRGIND wyniosła -5,8 pkt., o 1,1 pkt. mniej niż w maju i o 4,6 pkt. mniej niż przed rokiem.
Pogorszenie odnotowano zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Wartość wskaźnika dla sektora prywatnego wynosi -8,7 pkt. Spadek w ciągu miesiąca wyniósł 1,1 pkt. W ciągu roku wartość wskaźnika zmalała o 6,4 pkt.
Wskaźnik dla sektora publicznego zmniejszył swoją wartość o 7,6 pkt., do poziomu 16,2 pkt. Jest jednak o 1,7 pkt. wyższy niż przed rokiem.
Autorzy badania podają, że przewidywania uczestników badania koniunktury są umiarkowanie optymistyczne – spodziewają się jej poprawy w nadchodzących miesiącach.
IRG podaje, że miesięczne zmiany wartości sald bilansowych testu koniunktury były zróżnicowane.
Odnotowano wzrosty wartości sald odpowiedzi na pytania o wielkości produkcji, zamówień krajowych i eksportowych, sytuacji finansowej przedsiębiorstw i ich ocen ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju. Obniżył się poziom cen producentów i zatrudnienia.
Zmiany wartości sald w skali roku są ujemne, co zapowiada koniec pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych.
„Przed miesiącem roczne przyrosty jeszcze były dodatnie, co może oznaczać, że w czerwcu nastąpił punkt zwrotny koniunktury – wyniki badania w kolejnych miesiącach rozwieją tę wątpliwość” – napisano.