Taki tytuł nosi wystawa plenerowa w Pradze, która przedstawia wpływ twórczości brytyjskiego pisarza, a zwłaszcza jego powieści „Rok 1984”, na czechosłowacki wówczas ruch opozycyjny. Opublikowana 75 lat temu książka znalazła szczególny oddźwięk wśród antykomunistycznej opozycji w tym kraju.
Wystawę zorganizowało Muzeum Pamięci XX wieku. Twórczość Orwella została zakazana przez czechosłowackich komunistów, a pierwsze uznane czeskie wydanie „1984 roku” zostało wydane poza cenzurą, jako samizdat.
Po czeski książka została opublikowana przez emigracyjne wydawnictwo Index w Niemczech Zachodnich. Było to tłumaczenie Evy Šimečkovej, żony słynnego dysydenta Milana Šimečki. Na wystawie przypomniano, że czeski dysydent Jaroslav Švestka miał wówczas proces za próbę przemycenia swojego pamiętnika, w którym porównywał otaczającą go rzeczywistość z „Rokiem 1984” Orwella.
Wystawa plenerowa naprzeciwko Villi Werich na Kampie będzie czynna przez całe lato do 25 września. Katalog wystawy jest dostępny w języku czeskim i angielskim.
Skoro zaś jesteśmy przy czeskich dysydentach, to odnotujmy śmierć Zbynka Čeřovskégo, generała brygady i sygnatariusza Karty 77, który zmarł 25 czerwca w wieku 92 lat. O jego śmierci poinformował ks. kardynał Dominik Duka, który w czasach komunistycznych był współwięźniem Zbynka Čeřovskégo w więzieniu Bory w Pilźnie. Jego pogrzeb odbędzie się 3 lipca o godzinie 15:00 w katedrze św. Wita.
Zbyněk Čeřovský sprzeciwił się inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 r. Następnie został zwolniony ze służby wojskowej, był kilkakrotnie więziony i ostatecznie zmuszony do emigracji. Do Czechosłowacji wrócił w 1990 roku. Na emeryturze napisał kilka książek, w tym jedną o swoich doświadczeniach z inwazją sowiecką i kilka innych o historii czechosłowackich sił powietrznych.
Ve věku 92 let v úterý zemřel brigádní generál Zbyněk Čeřovský, disident a signatář Charty 77. V roce 1968 jako zástupce velitele vojenského letiště v Hradci Králové odmítl poskytnout podporu sovětským invazním silám. #Czechia #Czechoslovakiahttps://t.co/2RgHJVPo3F
— Jan Kramerius (@JanKramerius) June 26, 2024
Źródło: Radio Praga