Strona głównaWiadomościPolskaBeatyfikacja zamordowanego przez komunistów kapłana

Beatyfikacja zamordowanego przez komunistów kapłana

-

- Reklama -

W krakowskich Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja księdza Michała Rapacza zamordowanego w 1946 r. przez komunistów w małopolskich Płokach. Był to pierwszy duchowny męczennik komunistów w Polsce, który rozpoczyna drogę męczeństwa i ofiary polskich księży, aż do bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który był pierwszym ogłoszonym oficjalnie błogosławionym męczennikiem z czasów PRL.

W sobotę, 15 czerwca o 11.00, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, odbędzie się Msza św. na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, z obrzędem beatyfikacji ks. Rapacza, której przewodniczyć będzie kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. On też przygotuje homilię, której fragment wygłosi w języku włoskim.

- Reklama -

Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim, z niektórymi elementami po polsku. Akt beatyfikacji nastąpi na początku Mszy, kiedy metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski zwróci się do kard. Semeraro z prośbą o beatyfikację.

Kard. Semeraro odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza ks. Michała Rapacza błogosławionym. W tym momencie odsłonięty zostanie obraz z podobizną nowego błogosławionego, autorstwa Honoraty Wojczyńskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Razem z odsłonięciem obrazu do kościoła wniesiony zostanie relikwiarz ze szczątkami męczennika. Relikwiarz ma kształt krzyża oplecionego gałązkami oliwnymi, co symbolizuje męczeństwo. Doczesne szczątki błogosławionego zostały pozyskane z ekshumacji przeprowadzonej w kwietniu przez Instytut Pamięci Narodowej.

Głównym miejscem kultu nowego błogosławionego będzie parafia w Płokach pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Na beatyfikację rozdano około 2 tysięcy wejściówek do bazyliki (po pięciu wiernych z parafii). W uroczystości ma brać udział ok. 500 księży, w tym ok. 30 biskupów i kardynałów.

Archidiecezja krakowska rozpoczęła proces beatyfikacyjny księdza Rapacza w 1992 roku. Kapłan-męczennik urodził się w 1904 r. w Tenczynie w parafii Lubień, koło Myślenic. W 1926 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, stając się studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1931 roku w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk z rąk księcia kard. Adama Stefana Sapiehy.

Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płokach, gdzie był wikariuszem. Posługiwał tam dwa lata. Następnie rozpoczął pracę jako wikariusz w Rajczy na Żywiecczyźnie. W 1937 roku wrócił do Płok jako administrator tej parafii.

Pomagał materialnie i duchowo biednym, cierpiącym, doświadczonym przez okupację hitlerowską (1939-1945). Po zakończeniu II wojny światowej Jego praca nie podobała się komunistom. Chodziło głównie o pracę z młodzieżą. Nie podobało się także jego odważne upominanie się o miejsce Boga i Kościoła w życiu społecznym.

Gdy po wybuchu wojny Armia Czerwona zajęła powiat chrzanowski, stał się celem coraz bardziej otwartych ataków komunistów. W nocy z 11 na 12 maja 1946 r. na plebanię wtargnęła kilkunastoosobowa bojówka komunistyczna, która odczytała księdzu Rapaczowi wyrok śmierci, a następnie wywiozła go do lasu. Tam został zastrzelony. Jego ostanie słowa, które wypowiedział wyprowadzany z domu–plebani do lasu, a które słyszeli domownicy to: „Ojcze, bądź Twoja wola”.

16 maja 1946 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe, a ciało zamordowanego kapłana spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialny w Lubniu. 29 października 1980 roku doczesne szczątki Księdza Rapacza zostały ekshumowane, a 2 listopada przeniesione i złożone w przygotowanym grobie z tyłu kościoła parafialnego w Płokach, gdzie spoczywały aż do dnia rekognicji kanonicznej, poprzedzającej beatyfikację męczennika.

Najnowsze