Według premiera Sunaka takie rozwiązanie jednoczyłoby kraj i byłoby brytyjską odpowiedzią na coraz bardziej niepewną sytuację na świecie oraz „zagrożenie wartości demokratycznych”. Mając na myśli „jednoczenie kraju”, zapewne chodzi premierowi o powszechną służbę jako rodzaj dodatkowej integracji młodych i coraz bardziej „wielokulturowych” ludzi.
W Wielkiej Brytanii trwa kampania wyborcza i padają różne obietnice. W sobotę 25 maja konserwatywny premier ogłosił, że przywróci obowiązkową służbę wojskową dla młodych ludzi w wieku powyżej 18 lat w przypadku zwycięstwa jego partii w wyborach zaplanowanych na 4 lipca.
Problem w tym, że na wygraną szans nie ma i pomysł ten podzieli los niezrealizowanej idei odsyłania nielegalnych imigrantów do Rwandy. Sunak jednak obiecuje w filmiku opublikowanym na „X”: „wprowadzę nowy model służby narodowej, aby stworzyć wspólny cel dla młodych ludzi i odnowić poczucie dumy z naszego kraju”.
Młodzi ludzie w wieku 18 lat mogliby wybierać „między 12-miesięcznym stażem w siłach zbrojnych w pełnym wymiarze godzin, poświęcaniu jednego weekendu w miesiącu w ciągu roku na wolontariat na rzecz lokalnej społeczności” – poinformował brytyjski premier.
Na razie jednak w sondażach zdecydowaną przewagę ma laburzystowska opozycja. Ich przewaga wynosi około 20 punktów proc. W latach 1947–1960 w Wielkiej Brytanii istniała obowiązkowa służba wojskowa; do której powoływano mężczyzn w wieku od 17 do 21 lat. Służba trwała 18 miesięcy.
Opportunity. Community. Security.
This is why I would introduce a bold new model of National Service 👇 pic.twitter.com/bNXTLwwBXV
— Rishi Sunak (@RishiSunak) May 26, 2024
Źródło: AFP/ France Info