Strona głównaWiadomościŚwiatWstrząsająca relacja lekarzy ze Strefy Gazy: Musimy jeść karmę dla zwierząt, żeby...

Wstrząsająca relacja lekarzy ze Strefy Gazy: Musimy jeść karmę dla zwierząt, żeby przeżyć

-

- Reklama -

Jesteśmy zmuszeni jeść karmę dla zwierząt, żeby przeżyć; czasami jemy pokarm dla ptaków, osłów, a czasami trawę, którą zbieramy z rogów ulic; staramy się przetrwać głód – poinformował Suhail Habib, przedstawiciel organizacji humanitarnej Lekarze bez Granic w Strefie Gazy.

„Życie nie tylko stało się trudne, ale stało się pięć razy trudniejsze. Nie możemy znaleźć mąki, ponieważ armia izraelska zablokowała (jej dostawy). (…) Od trzech dni nic nie jem, a moja żona ciągle mnie pyta: «Co dzisiaj jadłeś?». Odpowiadam, że nie jestem głodny. Wracam do domu z pustymi rękami, bez jedzenia, prawie bez mąki, bez chleba, bez ryżu. Dziś 1 kg ryżu kosztuje 33 dolary, więc nie stać mnie na nakarmienie dzieci” – relacjonował Habib w komunikacie Lekarzy bez Granic, przesłanym w piątek PAP.

- Reklama -

Przedstawiciel organizacji zaalarmował, że w palestyńskiej półenklawie brakuje czystej wody, w tym wody pitnej, a także elektryczności i lekarstw.

„Moja matka choruje na nadciśnienie i cukrzycę, a ja nie mogę zdobyć dla niej leków. Wiele osób w Strefie Gazy ma problemy z układem oddechowym z powodu dymu i pyłu (na skutek) bombardowań. Szybko rozprzestrzeniają się też choroby zakaźne” – przyznał Habib.

Organizacje międzynarodowe, a także liczni eksperci, dziennikarze i obrońcy praw człowieka alarmują od tygodni, że położenie ludności cywilnej w Strefie Gazy jest katastrofalne. Najtrudniejsza sytuacja panuje na północy tego terytorium, dokąd dociera mniej pomocy humanitarnej niż na południe.

Rządzące w Strefie Gazy palestyńskie ugrupowanie terrorystyczne Hamas przeprowadziło 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło niemal 31 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa większość budynków na tym terytorium.

Lekarze Bez Granic (z franc. Medecins Sans Frontieres – MSF) to założona w 1971 roku międzynarodowa medyczna organizacja humanitarna, zajmująca się m.in. pomocą ofiarom konfliktów zbrojnych i epidemii. W 1999 roku MSF otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Siedzibą organizacji jest Genewa w Szwajcarii.

Źródło:PAP

Najnowsze