Buty trekkingowe – postaw na wytrzymałość i wygodę

Buty trekkingowe sprawdzają się podczas górskich wypraw jak żadne inne. Doskonale amortyzują stopę, jednocześnie zapewniając jej komfortowe warunki do pokonywania nawet najbardziej wymagających tras. Jak wybrać odpowiednie buty trekkingowe?

Buty trekkingowe – na lato i na zimę

Wysokiej jakości buty trekkingowe będą nam potrzebne bez względu na to, czy w góry wybieramy się latem, czy też zimą. Żadne inne obuwie nie nadaje się nawet do spacerów w niższych partiach, gdyż nie zapewnia stopie odpowiedniej ochrony. Warto jednak pamiętać, że buty trekkingowe nie są jednolitą kategorią. Najogólniej można podzielić je na modele damskie (wiele interesujących propozycji znajdziemy w sklepie internetowym https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-damskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-damskie.html) i męskie oraz letnie i zimowe. Obuwie zimowe dobrze chroni przed mrozem, ale również wilgocią i wiatrem. Tymczasem buty letnie zapewniają stopie wentylację, dzięki czemu łatwiej nam spacerować nawet przy wyższych temperaturach. Ponadto buty letnie również chronią przed deszczem, wiatrem czy wilgocią.

Czym się kierować, wybierając buty trekkingowe?

Na sklepowych półkach dostępnych jest wiele modeli butów trekkingowych. Wybierając konkretny, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, o jakiej porze roku zamierzamy odbyć górską wyprawę? Jak już wiadomo, na każdy czas potrzebne będą innego rodzaju buty. Modele wysokie dobrze sprawdzają się w przypadku osób początkujących, lepiej stabilizując stopę. Będą również lepszym wyborem na jesień czy zimę. Bardzo istotny jest również materiał, z którego wykonane są buty. Standardowo mamy do wyboru skórę albo materiały syntetyczne, przy czym obuwie wykonane ze skóry są nieco cięższe. Świetne propozycje butów trekkingowych męskich znajdziemy tutaj https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html. Dostępne są modele skórzane, a także wykonane z innych materiałów. Zastanówmy się również, czy buty trekkingowe powinny posiadać membranę? Z jednej strony dobrze zabezpiecza ona przed wilgocią, z drugiej utrudnia prawidłowy przepływ powietrza. Można powiedzieć, że na lato lepszym rozwiązaniem są buty bez membrany, zimą natomiast wybierzmy model w nią wyposażony. Membrana nie będzie natomiast dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają tendencję do pocenia.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów trekkingowych?

Nawet najwyższej jakości buty nie spełnią naszych oczekiwań, jeśli będą zbyt małe bądź za duże. W przypadku obuwia trekkingowego obowiązują nieco inne zasady doboru idealnego rozmiaru niż zazwyczaj. Weźmy pod uwagę, że stopa po wielu godzinach wędrówki jest zmęczona i puchnie. Dlatego też buty mierzymy w godzinach popołudniowych, gdy nasza stopa również jest lekko obrzmiała. Ponadto do mierzenia ubieramy grubsze skarpety – doskonale sprawdzają się trekkingowe, które polecane są na górskie wyprawy. Z drugiej strony, buty powinny być dobrze dopasowane do stopy, co oznacza, że nie mogą być zbyt luźne. Jeśli nasza stopa ma niestandardowe wymiary, przez co trudno dobrać do niej odpowiednie obuwie, zdecydujmy się na model wykonany ze skóry. Jest ona elastyczna, przez co lepiej dopasowuje się do stopy. Buty w ciągu pierwszych kilku godzin mogą wydawać się niewygodne, ale z czasem z pewnością staną się najbardziej komfortowymi, jakie posiadamy w swojej kolekcji.