W czwartek zbiera się Sejm na dwudniowe posiedzenie. Co to oznacza? Jak mawiał Mark Twain, „niczyje zdrowie, wolność, ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament”.
Pierwszym punktem czwartkowych obrad będzie obywatelski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który został złożony w ubiegłej kadencji parlamentu przez ZNP. Zgodnie z projektem wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego mają stanowić określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia obowiązującej w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego. Chodzi o kwotę przeciętnego wynagrodzenia ustalaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Kolejnym obywatelskim projektem złożonym w minionej kadencji Sejmu, a nad którym pochylą się w czwartek posłowie będzie projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Propozycja realizuje postulat osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, którzy protestowali w Sejmie w marcu ubiegłego roku. Protestujący domagali się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 4242 zł brutto.
W czwartek Sejm rozpocznie także prace nad projektem nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz Kodeksu wyborczego, autorstwa Polski 2050-Trzeciej Drogi. Ma on zapewnić ciągłość funkcjonowania samorządu gminnego w przypadku wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła lub senatora.
W piątek posłowie wybiorą skład Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Sejm wysłucha ponadto informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022, a także informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 r.