Strona głównaMotoryzacjaTragedia na Rajdzie Dakar. Nie żyje znany motocyklista

Tragedia na Rajdzie Dakar. Nie żyje znany motocyklista [FOTO]

-

- Reklama -

Hiszpański motocyklista, zawodnik zespołu TwinTrail Racing Carles Falcon zmarł w poniedziałek w wyniku obrażeń, jakich doznał w wypadku na drugim etapie tegorocznego Rajdu Dakar – poinformował zespół.

Falcon po raz drugi uczestniczył w Rajdzie Dakar. Katalończyk na kilka kilometrów przed metą odcinka specjalnego drugiego etapu z Al Henakiyah do Al Duwadimi miał bardzo poważny wypadek.

- Reklama -

Doznał znacznych obrażeń ciała, na miejscu był reanimowany, udało się przywrócić mu akcję serca. Został śmigłowcem ratowniczym przewieziony do szpitala w Rijadzie, dwa dni później został przetransportowany do Hiszpanii.

Lekarze ustalili, że doznał m.in. złamań kilku kręgów, żeber, obojczyka i nadgarstka. Przez kilka dni był utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, ale w poniedziałek 15 stycznia lekarzom nie udało się go utrzymać przy życiu.

Jak napisano w komunikacie, powodem zgonu były obrażenia neurologiczne, które doprowadziły do zatrzymania krążenia.

Falcon był z wykształcenia inżynierem informatykiem. Jego pasją były motocykle, był instruktorem jazdy.

„Opuścił nas, realizując swoje marzenie, ścigając się w Dakarze. Był szczęśliwy na motocyklu, takiego go zapamiętamy” – napisał zespół Twin Trail.

Rajd Dakar – 70 ofiar od 1979 roku

Hiszpański motocyklista Carles Falcon z zespołu TwinTrail Racing, który zmarł w poniedziałek w wyniku obrażeń, jakich doznał w wypadku na drugim etapie, jest 70. śmiertelną ofiarą organizowanego od 1979 roku Rajdu Dakar. W tym gronie było 28 zawodników.

Lista śmiertelnych ofiar wśród zawodników rajdu:

1979 – francuski motocyklista Patrick Dodin zginął w okolicach Agadeszu.

1982 – Holender Bert Oosterhuis, jadący Yamahą, zmarł w wyniku obrażeń doznanych podczas upadku.

1983 – kolejny motocyklista, Francuz Jean-Noel Pineau, zabił się na bardzo szybkim, utwardzonym odcinku trasy w pobliżu Wagadugu.

1986 – na terenie Francji, w pobliżu Sete zginął, potrącony przez samochód na trasie dojazdowej, japoński motocyklista Yasuo Kaneko.

1988 – Holender Kees Van Loevezijn, nawigator załogi ciężarówki DAF, zginął na miejscu, gdy wypadł z kabiny.

1988 – Francuz Patrick Canado, pilot załogi samochodu terenowego, poniósł śmierć w kolizji z innym autem biorącym udział w rajdzie.

1991 – Francuz Charles Cabannes, kierowca ciężarówki serwisowej, został śmiertelnie postrzelony na terenie Mali.

1992 – koło Sabhy w Libii Francuzi Jean-Marie Sounillac i Laurent Le Bourgeois zginęli w kraksie samochodu serwisowego.

1992 – znany francuski motocyklista Gilles Lalay odniósł śmiertelne obrażenia w kolizji z autem ekipy medycznej rajdu, na trasie dojazdowej.

1994 – motocyklista belgijski Michel Sansen zginął w wypadku na trasie dojazdowej.

1996 – na trasie z Foum El Hassan do Smara Francuz Laurent Gueguen zginął w wyniku eksplozji swej ciężarówki.

1997 – motocyklista-amator Francuz Jean-Pierre Leduc zabił się na trasie na terenie Mali.

2003 – pilot załogi Toyoty, 48-letni Francuz Bruno Cauvy zginął w kraksie na trasie dziesiątego etapu rajdu.

2005 – hiszpański motocyklista Jose Manuel Perez zmarł po czterech dniach od upadku na trasie siódmego etapu.

2005 – włoski motocyklista Fabrizio Meoni zmarł w wieku 47 lat w wyniku zatrzymania akcji serca, podczas 11 etapu.

2006 – australijski motocyklista Andy Caldecott zginął w wyniku upadku na 250. kilometrze dziewiątego etapu, prowadzącego z Nawakszut do Kiffy w Mauretanii.

2007 – na 142. kilometrze czwartego etapu z El Rachidii do Warzazatu w Maroku zginął 29-letni motocyklista Emer Symons. Pochodzący z RPA zawodnik debiutował w tej imprezie.

2007 – po ukończeniu 14. etapu na drodze dojazdowej do biwaku w pobliżu Dakaru w Senegalu zmarł na atak serca 42-letni francuski motocyklista Eric Aubijoux.

2009 – na 2. etapie z Santa Rosa do Puerto Madryn w Argentynie zginął francuski motocyklista Pascal Terry.

2012 – na 1. etapie życie stracił motocyklista Jorge Martinez Boero.

2013 – na 7. etapie w wypadku drogowym na drodze dojazdowej do odcinka specjalnego zginął francuski motocyklista Thomas Bourgin. Zawodnik zderzył się z jadącym w przeciwnym kierunku samochodem policyjnym, gdy podjeżdżał pod jedną z gór w Chile.

2014 – podczas 5. etapu zginął belgijski motocyklista Eric Palante. Startował w rajdzie po raz 11., miał 50 lat.

2015 – polski motocyklista 39-letni Michał Hernik, który debiutował w rajdzie, został znaleziony martwy podczas 3. etapu z San Juan do Chilecito w Argentynie.

2020 – motocyklista Paulo Goncalves, który po raz 13. brał udział w rajdzie, upadł na trasie siódmego etapu z Rijadu i do Wadi ad-Davasir w Arabii Saudyjskiej. 40-letni Portugalczyk był nieprzytomny i nie oddychał, gdy dotarły do niego służby medyczne.

2020 – w trakcie 11. etapu wypadek miał motocyklista Edwin Straver, który w Dakarze startował po raz trzeci. Był reanimowany, potem został przewieziony do szpitala w Rijadzie, a następnie – do Holandii. Tydzień później – 23 stycznia – zmarł wskutek odniesionych obrażeń.

2021 – motocyklista Pierre Cherpin zmarł w trakcie transportu samolotem do Paryża. 52-letni Francuz miał wypadek na trasie 7. etapu, a później przeszedł operację krwiaka mózgu.

2022 – 20-letni mechanik Quentin Lavallee zginął w wypadku drogowym w Arabii Saudyjskiej. Francuz był kierowcą samochodu serwisowego uczestniczącego w Rajdzie Dakar zespołu PH Sport, a prowadzone przez niego auto w trakcie dojazdu na metę rajdu w Dżuddzie zderzyło się z lokalną ciężarówką.

2024 – 45-letni hiszpański motocyklista Carles Falcon z zespołu TwinTrail Racing zmarł w wyniku obrażeń, jakich doznał wskutek wypadku kilka kilometrów przed metą drugiego etapu. Doznał m.in. złamań kilku kręgów, żeber, obojczyka i nadgarstka. Najpierw był reanimowany na miejscu, gdzie udało się przywrócić mu akcję serca. Następnie śmigłowcem ratowniczym został przewieziony do szpitala w Rijadzie, a dwa dni później do Hiszpanii. Przez kilka dni był utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, ale lekarzom nie udało się go utrzymać przy życiu.

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze