Strona głównaWiadomościTo Królestwo po raz pierwszy wprowadza „socjal”

To Królestwo po raz pierwszy wprowadza „socjal”

-

- Reklama -

Królestwo Maroka wprowadza pomoc socjalną dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Maroko ogłosiło 25 grudnia, że od czwartku 28, prawie milion rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji, po raz pierwszy otrzyma bezpośrednią miesięczną pomoc.

Jest to nowy system w Królestwie, który z pewnością zaowocuje nie zawsze korzystnymi zmianami ekonomicznymi. Beneficjenci programu socjalnego będą otrzymywać miesięcznie, co najmniej 500 dirhamów (nieco ponad 45 euro) „bez względu na skład rodziny”.

- Reklama -

Program zapowiedział premier Maroka Aziz Akhannouch. Na realizację tego programu zarezerwowano w przyszłorocznym budżecie 25 miliardów dirhamów (około 2,3 miliarda euro). W kolejnych latach ta kwota zacznie zapewne wzrastać, bo wiadomo, że „przyznane przywileje” tego typu są niemal niemożliwe do odebrania.

W Maroku o tego typu pomocy socjalnej rozprawiano od dziesięciu lat. Teraz ma to być część nowej, szeroko zakrojonej reformy społecznej, którą w 2021 r. anonsował król Mohammed VI. W ramach programu wprowadza się także przyznanie praw do opieki społecznej dla wszystkich Marokańczyków.

Obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne były wcześniej zarezerwowane dla urzędników służby cywilnej i pracowników sektora prywatnego. Obecnie korzysta z nich ponad 3,8 mln osób, także prowadzących działalność na własny rachunek z rodzinami.

Teraz ubezpieczenie zdrowotne zostało rozszerzone na ponad 10 milionów osób, a za osoby w trudnej sytuacji, składki opłaca państwo. Ekonomiści zwracają uwagę, że te socjalne reformy są wdrażane w kontekście spowolnienia gospodarki, ale i głębokich dysproporcji społecznych. Maroko liczy 36 milionów mieszkańców.

Według najnowszych szacunków banku centralnego Maroka, w 2023 r. Królestwo ma odnotować stopę wzrostu na poziomie 2,7% i inflację na poziomie 6,1%. Wcześniej pomoc społeczna istniała tylko w formie pośredniej i państwo np. dotowało niektóre produkty konsumenckie za pośrednictwem funduszu kompensacyjnego. Teraz wkroczyli na drogę „socjalu” systemowego.

Źródło: BFM Business

Najnowsze