Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych (CBEB) prognozuje, że Wielka Brytania będzie najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w Europie.
W ciągu najbliższych 15 lat Wielka Brytania będzie najlepiej rozwijającą się dużą gospodarką w Europie, zmniejszając różnicę z Niemcami i powiększając swoją przewagę nad Francją — wynika z nowych, długoterminowych prognoz CBEB.
Eksperci przewidują, że wzrost PKB w Wielkiej Brytanii ustabilizuje się na poziomie od 1,6 do 1,8 proc. w okresie do 2038 roku, pomagając jej utrzymać pozycję szóstej co do wielkości gospodarki świata.
Według długoterminowego rankingu CBEB dot. światowej gospodarki, Wielka Brytania ma rosnąć szybciej niż wszystkie gospodarki „wielkiej czwórki” strefy euro — Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii — ale nie tak szybko, jak USA.
„Podstawy gospodarki Wielkiej Brytanii są nadal bardzo silne” — przekonuje Pushpin Singh, starszy ekonomista w CBEB. „Trwały status Londynu jako centrum usług finansowych i doradczych, wraz z ogólną siłą sektora usług w całej Wielkiej Brytanii, będą napędzać wzrost gospodarczy kraju” — dodaje.
Ekspert stwierdził też, że skutki ekonomiczne wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej „albo zostały przesadzone, albo nie zostały jeszcze wystarczająco zbadane”.
Katastrofalne skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej…
„Ekspert stwierdził też, że skutki ekonomiczne wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej „albo zostały przesadzone, albo nie zostały jeszcze wystarczająco zbadane”.
?https://t.co/jwdzGGUi6k pic.twitter.com/dbjQ9vdlN0
— Krystian Pacholik (@Pacholik_K) December 27, 2023
Z prognoz wynika, że do 2038 roku Włochy wypadną z pierwszej dziesiątki największych gospodarek świata pod względem wielkości i zostaną zastąpione przez Koreę Południową. USA i Niemcy spadną w rankingu, podczas gdy Indie i Brazylia — dwie rozwijające się gospodarki o dużych populacjach — wzrosną w pierwszej dziesiątce.
Francja będzie zaś osiągać gorsze wyniki niż Wielka Brytania, głównie ze względu na duży sektor publiczny i wysoki poziom podatków, podczas gdy spowolnienie niemieckiego sektora przemysłowego pomoże Wielkiej Brytanii zmniejszyć różnicę.
źródło: businessinsider.pl