Szwecja może przystąpić do NATO po tym, jak protokół akcesyjny zostanie ostatecznie przyjęty przez Turcję i Węgry. Ten pierwszy kraj, daje powoli akcesji Sztokholmu zielone światło.
Wstępne porozumienie z Turcją, Szwecja zawarła we wtorek 26 grudnia. Porozumienie będzie musiało jeszcze zostać potwierdzone przez turecki parlament. Turcja wraz z Węgrami to ostatni członkowie NATO, którzy blokowali wejście Szwecji.
Sztokholm złożył akcesję do NATO razem z Finlandią w maju 2022 r., po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Finlandia została przyjęta bez problemu. Szwedzi mieli problem z Turcją, której m.in. nie podobało się palenie w tym kraju Koranu i udzielanie azylu Kurdom.
Zarówno Ankara, jak i Budapeszt, postanowiły przy tej okazji coś ugrać dla siebie. We wtorek jednak Komisja Spraw Zagranicznych tureckiego parlamentu zatwierdziła protokół akcesyjny i przesłała go na sesję plenarną parlamentu do ostatecznego przyjęcia.
Zadowolenie z tej decyzji wyraził szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström: „Jesteśmy zachwyceni możliwością zostania członkami NATO” – oświadczył w telewizji publicznej SVT Nyheter. Z kolei sekretarz generalny Sojuszu Atlantyckiego Jens Stoltenberg „z zadowoleniem przyjął” głosowanie i dodał w oświadczeniu, że wejście Szwecji do organizacji „uczyni NATO jeszcze silniejszym”.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przez wiele miesięcy sprzeciwiał się wejściu Szwecji do NATO. Ogłoszone w listopadzie jako zwykła formalność rozpatrzenie protokołu akcesyjnego szybko padło i rozpoczęły się wielotygodniowe negocjacje.
Na początku grudnia Recep Tayyip Erdogan jako warunek ratyfikacji podał „jednoczesną” zgodę Kongresu Amerykańskiego na sprzedaż Turcji samolotów F-16 nowej generacji, niezbędnych do modernizacji ich sił powietrznych. Obywa procesy będą postępowały równolegle.
Źródło: AFP