Strona głównaWiadomościPrzyszłoroczne wizyty Franciszka

Przyszłoroczne wizyty Franciszka

-

- Reklama -

Problemy zdrowotne papieża Franciszka miały w 2023 roku spory wpływ na jego podróże. Ostatnio musiał zrezygnować z wizyty na COP28 w Dubaju, co akurat można uznać za znak Opatrzności i wyhamowanie papieskiego zaangażowania w ideologię klimatyzmu.

Na 2024 rok zaplanowana jest jednak kolejna seria podróży międzynarodowych Franciszka. W planach jest jego rodzinna Argentyna, Belgia i wyspy Pacyfiku.

16 grudnia wyznaczono na 11 lutego kanonizację Mamy Antuli, postaci duchowości ignacjańskiej w Argentynie. Na krótko ożywiło to spekulacje na temat wizyty papieża z tej okazji w jej rodzinnym kraju, ale ceremonia ta odbędzie się ostatecznie w Rzymie i według argentyńskiej prasy, papież raczej w marcu lub kwietniu, przed lub po Wielkim Tygodniu Wielkanocy obchodzonej31 marca 2024 r., powinien udać się do Ameryki Łacińskiej.

Ewentualna wizyta w Watykanie nowego prezydenta Argentyny Javiera Milei w styczniu 2024 r. mogłaby pozwolić na sformalizowanie zaproszenia papieża Franciszka do odwiedzenia kraju pochodzenia. Ta podróż mogłaby zahaczyć także o Urugwaj i Brazylię, czyli kraje, które Papież odwiedził już w 2013 roku przy okazji ŚDM w Rio de Janeiro. Nie wiadomo jednak, czy postać prawicowego prezydenta Argentyny nie „odstraszy” Franciszka…

Jeśłi dojdzie do w 2024 r. do tej wizyty, to ostatnim dużym krajem w Ameryce Południowej, którego papież Franciszek nigdy nie odwiedził, będzie Wenezuela. Kraj wykluczony ze względu na lewicową dyktaturę Maduro i powtarzające się tam prześladowania Kościoła.

Sam papież Franciszek zapowiedział podróż apostolską do Królestwa Belgii. Byłoby to niemal 30 lat po drugiej wizycie w tym kraju Jana Pawła II w 1995 r. Okazją do tej podróży mogłaby się stać wrześniowa 600. rocznica Katolickiego Uniwersytetu w Louvain.

Belgia byłaby 15. krajem Unii Europejskiej, który odwiedził papież Franciszek podczas swojego pontyfikatu. Wcześniej odwiedził 14 krajów członkowskich (Włochy, Grecja, Polska, Szwecja, Portugalia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Cypr, Malta, Francja). Nie odwiedził jednak Niemiec i Hiszpanii, które wielokrotnie odwiedzali jego poprzednicy Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Niedawno Papież wspomniał o planowanej podróży do „Polinezji”. Powołanie w 2015 r. kardynała dla Wysp Tonga, Soane Patita Maini Mafi, oraz obecność dużej delegacji z Tonga podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie i na audiencji generalnej w dniu 9 sierpnia mogą stanowić wskazówkę co kierunku w tym regionie. Może tu jednak chodzić o planowaną od 2020 roku trasę od Indonezji, przez Papuę Nową Gwineę, po katolicki Timor Wschodni.

W grę w 2024 roku wchodzą także Bałkany. Papież Franciszek odwiedził Albanię w 2014 r. i Bośnię w 2015 r. Wielokrotnie jednak wspominał o swoim zainteresowaniu podróżą do Kosowa. Dla równowagi może się też udać do Serbii i być może do Chorwacji. Był tam zapraszany dwukrotnie, ale przeszkodziła pandemia.

Rok 2024 może zakończyć podróż do Paryża. Prezydent Emmanuel Macron zaprosił papieża Franciszka na zaplanowaną na 8 grudnia 2024 r. konsekrację katedry Notre-Dame-de-Paris, odbudowaną po pożarze z 15 kwietnia 2019. Jednak taka wizyta ​wydaje się nierealne, biorąc pod uwagę zbieżność daty z uroczystościami jubileuszowymi w Rzymie. W Paryżu pojawi się raczej papieski legat.

Źródło: CNews

Najnowsze