Strona głównaWiadomościŚwiatWzrost cen ropy. Jedno państwo opuszcza OPEC

Wzrost cen ropy. Jedno państwo opuszcza OPEC

-

- Reklama -

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku notują wzrosty, a inwestorzy oceniają decyzję Angoli o opuszczeniu OPEC oraz sytuację na Bliskim Wschodzie, gdzie statki towarowe unikają żeglugi po Morzu Czerwonym.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 74,60 USD, wyżej o 0,97 proc.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Brent na ICE na luty kosztuje 80,15 USD za baryłkę, wyżej o 0,96 proc.

Europa Suwerennych Narodów

Angola oświadczyła, że wystąpi z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), co rodzi pytania dotyczące wysiłków grupy producentów na rzecz wspierania cen przez ograniczanie światowych dostaw.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Minister ropy Angoli Diamantino Azevedo powiedział, że członkostwo tego kraju w OPEC nie służy jego interesom. W ostatnich miesiącach grupa producentów pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej prowadziła wysiłki dla pogłębienia cięć produkcji i podniesienia cen ropy.

„Wygląda na to, że OPEC przegrywa walkę o utrzymanie wyższych cen” – powiedział Matt Smith z Kpler zajmującej się śledzeniem przesyłek, zauważając, że producenci spoza OPEC, tacy jak USA, zintensyfikowali wysiłki, aby wypełnić lukę w dostawach.

Angola produkuje około 1,1 miliona baryłek dziennie, w porównaniu z 28 milionami baryłek dziennie w przypadku całej grupy. Wyjście kraju rodzi pytania o spójność i kierunek OPEC, mimo że jest to jeden z najmniejszych producentów, a jego odejście może mieć ograniczony wpływ na światowe dostawy.

Na listopadowym spotkaniu Angola zaprotestowała przeciw decyzji OPEC o obniżeniu kwot wydobywczych na 2024 r.

Amerykańska Agencja Informacji o Energii (EIA) podała, że w zeszłym tygodniu wydobycie ropy w USA wzrosło do rekordowego poziomu 13,3 mln baryłek dziennie, w porównaniu z poprzednim rekordowym poziomem 13,2 mln baryłek dziennie.

„Stany Zjednoczone są gotowe zwiększyć produkcję w Basenie Permu i w całym kraju” – powiedział Tim Snyder, ekonomista w Matador Economics w Dallas.

„Złagodziliśmy ryzyko cenowe tutaj, w USA, i naprawdę postawiliśmy Rosjan i Saudyjczyków do pionu” – dodał.

Niedawne ataki przeprowadzone przez jemeńską grupę bojowników Huti na statki zmierzające do izraelskich portów zmusiły głównych przewoźników morskich do omijania Morza Czerwonego, powodując zakłócenia w handlu światowym.

„Na rynku panuje niepokój w związku z przekierowaniem dostaw, a nawet przerwą spowodowaną atakami Hutich na żeglugę” – powiedział analityk PVM John Evans.

Państwa Unii Europejskiej zgodziły się wnieść wkład w amerykańską operację Prosperity Guardian (Strażnik Dobrobytu), będącą odpowiedzią na serię ataków wspieranych przez Iran jemeńskich bojowników z ruchu Huti na statki przepływające przez cieśninę Bab al-Mandab, łączącą Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim – poinformował w środę szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Źródło:PAP

Najnowsze