Niektóre rodzaje broni w rękach niewyszkolonej armii okazują się wyjątkowo niebezpieczne. Dron armii nigeryjskiej przypadkowo zabił 85 cywilów. Siły zbrojne Nigerii często używają dronów do ataków na dżihadystyczne bojówki bandytów w północno-zachodniej i północno-wschodniej części kraju.
Walka z islamistyczną partyzantką trwa od 10 lat. Armia została wyposażona w drony, ale jej szkolenie pozostawia wiele do życzenia. Teraz wojsko przyznało, że jeden z jej dronów, którego celem miały być uzbrojone oddziały, omyłkowo uderzył w wioskę, w której mieszkańcy akurat obchodzili muzułmańskie święto.
Według oficjalnych źródeł dron armii nigeryjskiej przypadkowo zabił 85 cywilów, a do tragedii doszło w niedzielę 3 grudnia, we wsi w stanie Kaduna w północno-zachodniej Nigerii. Region ten słynie z zamachów terrorystycznych.
Prezydent Bola Ahmed Tinubu zarządził we wtorek śledztwo. Armia nie podała danych dotyczących ofiar, ale mieszkańcy twierdzą, że zginęło 85 osób, w tym wiele kobiet i dzieci. 66 osób miało zostać rannych i przebywa szpitalu.
Trwają też negocjacje z przywódcami społeczności, aby złagodzić napięcie. Siły zbrojne Nigerii często uciekają się do nalotów dronami. Od 2009 r. w wyniku tego konfliktu zginęło ponad 40 000 osób, a dwa miliony opuściło swoje osady. Prezydent Tinubu nazwał w komunikacie prasowym incydent za „niefortunny, niepokojący i bolesny”.
Wojsko twierdzi, że dron był wysłany w rutynową misję i przypadkowo uderzył w zgromadzonych ludzi, którzy obchodzili muzułmańskie święto Maulid, upamiętniające narodziny proroka Mahometa (Id al-Maulid an-Nabawi).
Nie jest to pierwszy taki przypadek. Bombardowania armii nigeryjskiej dotykały już przypadkowo ludność cywilną. We wrześniu 2021 r. co najmniej 20 rybaków zginęło, a kilku zostało rannych w ataku na Kwatar Daban Masara nad jeziorem Czad w północno-wschodniej części kraju, gdy armia wzięła ich za bojowników dżihadu.
W styczniu 2017 r. co najmniej 112 osób zginęło w ataku samolotu myśliwskiego na obóz, w którym przebywało 40 000 przesiedlonych osób, które uciekły przed dżihadystami. W raporcie opublikowanym sześć miesięcy później armia nigeryjska obwiniała „brak odpowiedniego oznakowania terenu”.
Years And Number Of Innocent Civilians Killed With Bomb By Mistake In Northern Nigeria By The Nigerian Soldiers.
1. March 16, 2014. 10 People In Borno
2. Jan 17, 2017. 58 People In Borno
3. Feb 28, 2018. 20 People In Borno
4. April 11, 2019. 11 People In Zamfara
5. July… pic.twitter.com/fI9Unpwmyp
— $ULTAN☠️ (@Sarki_sultan) December 5, 2023
Źródło: AFP