Strona głównaWiadomościŚwiatMasoneria. Papież Franciszek kontrasygnował

Masoneria. Papież Franciszek kontrasygnował

-

- Reklama -

Watykan utrzymał zakaz wstępowania katolików do masonerii – tajnego stowarzyszenia, które od dawna budzi podejrzliwość Kościoła Katolickiego. Szacuje się, że stowarzyszenie ma nawet sześć milionów członków na całym świecie.

Watykan ogłosił, że „aktywne członkostwo wiernych w loży masońskiej jest zabronione ze względu na brak zgodności między doktryną katolicką a masonerią”.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Opinię w tej sprawie ponownie wydała Dykasteria Nauki Wiary. Papież Franciszek kontrasygnował to stanowisko po tym, jak biskup z Filipin zaniepokojony wzrostem liczby masonów w jego kraju złożył pytanie w tej sprawie.

Europa Suwerennych Narodów

Pierwszą taką deklarację wydano w 1983 roku. Podpisał ją za pontyfikatu Jana Pawła II prefekt kard. Joseph Ratzinger. Stwierdzono, że katolicy zapisani do lóż masońskich są „w stanie grzechu ciężkiego”.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Loże masońskie zazwyczaj są to stowarzyszenia wyłącznie męskie, związane z tajemniczymi symbolami i rytuałami.

Według United Grand Lodge of England, współczesna masoneria jest jedną z najstarszych organizacji społecznych na świecie. Termin „wolny murarz” pojawił się po raz pierwszy w angielskim tekście z 1376 roku, odnosząc się do rzemieślnika pracującego przy konstrukcji budowli. To określenie odnosiło się również do swobodnego przemieszczania się rzemieślnika, co sprzyjało wymianie myśli, poglądów i idei. Pierwsze bractwa wolnych murarzy i budowniczych powstały w Anglii i Szkocji, a ich rozkwit był związany z kasatą i prześladowaniami Zakonu Świątyni, czyli templariuszy. Tyle oficjalne początki. Dziś, jak twierdzi wiele osób, masoni mają wpływ na światowe wydarzenia.

Prezydenckie przemówienie z okazji 250-lecia loży Wielkiego Wschodu. Pochwalna „oda do masonerii”

Najnowsze