Strona głównaWiadomościŚwiatMasoneria. Papież Franciszek kontrasygnował

Masoneria. Papież Franciszek kontrasygnował

-

- Reklama -

Watykan utrzymał zakaz wstępowania katolików do masonerii – tajnego stowarzyszenia, które od dawna budzi podejrzliwość Kościoła Katolickiego. Szacuje się, że stowarzyszenie ma nawet sześć milionów członków na całym świecie.

Watykan ogłosił, że „aktywne członkostwo wiernych w loży masońskiej jest zabronione ze względu na brak zgodności między doktryną katolicką a masonerią”.

- Reklama -

Opinię w tej sprawie ponownie wydała Dykasteria Nauki Wiary. Papież Franciszek kontrasygnował to stanowisko po tym, jak biskup z Filipin zaniepokojony wzrostem liczby masonów w jego kraju złożył pytanie w tej sprawie.

Pierwszą taką deklarację wydano w 1983 roku. Podpisał ją za pontyfikatu Jana Pawła II prefekt kard. Joseph Ratzinger. Stwierdzono, że katolicy zapisani do lóż masońskich są „w stanie grzechu ciężkiego”.

Loże masońskie zazwyczaj są to stowarzyszenia wyłącznie męskie, związane z tajemniczymi symbolami i rytuałami.

Według United Grand Lodge of England, współczesna masoneria jest jedną z najstarszych organizacji społecznych na świecie. Termin „wolny murarz” pojawił się po raz pierwszy w angielskim tekście z 1376 roku, odnosząc się do rzemieślnika pracującego przy konstrukcji budowli. To określenie odnosiło się również do swobodnego przemieszczania się rzemieślnika, co sprzyjało wymianie myśli, poglądów i idei. Pierwsze bractwa wolnych murarzy i budowniczych powstały w Anglii i Szkocji, a ich rozkwit był związany z kasatą i prześladowaniami Zakonu Świątyni, czyli templariuszy. Tyle oficjalne początki. Dziś, jak twierdzi wiele osób, masoni mają wpływ na światowe wydarzenia.

Prezydenckie przemówienie z okazji 250-lecia loży Wielkiego Wschodu. Pochwalna „oda do masonerii”

Najnowsze