Prokuratura generalna Peru wszczęła w piątek dochodzenie dotyczące domniemanego udziału premiera tego kraju Alberto Otaroli w aferze korupcyjnej. Z akt sprawy wynika, że polityk miał brać udział w korupcji w związku z obsadzaniem jednego ze stanowisk w urzędzie odpowiedzialnym za walkę z handlem narkotykami.
Według śledczych szef rządu jest podejrzany o nieuczciwe działania podczas procedury powołania na stanowisko jednego z członków Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Życia bez Narkotyków (Devida).
Prokuratura sprecyzowała, że zgodnie z dochodzeniem szef rządu jest podejrzany o udział w „zawiązaniu zwykłej i ciężkiej zmowy na szkodę państwa”, a także jednego z „beneficjentów schematu korupcyjnego”.
Dochodzenie ma związek ze śledztwem dziennikarzy stacji Panamericana Television, którzy ujawnili, że premier Otarola ułatwił swojej znajomej, Rosie Rivera Bermeo pracę w komisji Devida za niewspółmiernie wysoką do jej zadań pensję. Opiewa ona na równowartość 13,1 tys. euro.
Według rozgłośni RPP z Limy Rivera Bermeo miała dostać lukratywną posadę w marcu br., krótko po spotkaniu z premierem Otarolą. Ten, jak wynika z dochodzenia, miał z kolei wpłynąć na szefa komisji Devida Carlosa Figueroę oraz na innego członka kierownictwa tego urzędu – Martina Villafuente, aby zatrudnili znajomą premiera we władzach rządowej agendy.