Strona głównaWiadomościPolskaUważajcie na wasze dzieci. Znów będą je deprawować w szkołach. Przy wsparciu...

Uważajcie na wasze dzieci. Znów będą je deprawować w szkołach. Przy wsparciu kuratorium

-

- Reklama -

„Budujmy Mosty Różnorodności” – pod takim hasłem 25 października odbędzie się w szkołach ideologiczny „Tęczowy Piątek”. Nie obyło się bez wsparcia instytucji odpowiedzialnych za oświatę w naszym umęczonym kraju.

„Pakiet edukacyjny”, czy raczej deprawacyjny, do wykorzystania podczas „tęczowego piątku” przygotowały fundacje: GrowSPACE, Dajemy Dzieciom Siłę i Sexed.pl. Organizowaną od 2016 r. akcję po raz pierwszy wspiera Mazowieckie Kuratorium Oświaty.

- Reklama -

W środę w Mazowieckim Kuratorium Oświaty odbyła się konferencja zapowiadająca „tęczowy piątek”, organizowany przez Fundację GrowSPACE.

Koordynator tego ideologicznego wydarzenia Aleksandra Stube z fundacji GrowSPACE poinformowała, że odbędzie się ono w szkołach w wielu miastach, m.in. Koninie, Wieluniu, Chojnicach, Kędzierzynie-Koźlu, Tychach, Słupsku, Gryfinie, Wągrowcu, Krośnie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Bydgoszczy, Bielsku-Białej i Warszawie.

Chcemy, żeby to był dzień, który nas łączy, który pokazuje to, co mamy wspólnego, pokazuje obszary zrozumienia i akceptacji. Właśnie dlatego oddajemy sprawczość młodzieży, bo wierzymy, że oni są w stanie budować mosty między sobą i budować w sobie właśnie tę akceptację – twierdziła.

Fundacje przygotowały specjalny „pakiet edukacyjny”, który dostępny jest online. Szkoły z całej Polski otrzymały także naklejki i plakaty. – To, co ważne w tęczowym piątku, to widoczność, ale również edukacja – utrzymywała Stube.

Przekazała, że Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała kurs e-learningowy dla osób w wieku 13-17 lat, który ma zwiększać świadomość na temat „różnorodności płciowych i seksualnych”. W kursie wykorzystano krótkometrażowy film „on/jego”, wypowiedzi „ekspertów” i interaktywne ćwiczenia.

Fundacja Sexed.pl przygotowała natomiast „materiały informacyjne” dla klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z zakresu „sojusznictwa” wobec osób LGBTQ+ i budowy przyjaznych środowisk dla zmiennopłciowców.

Z kolei fundacja GrowSPACE opracowała scenariusze „edukacyjne” z obszarów: tzw. prawa człowieka, zdrowie psychicznego i „edukacji antydyskryminacyjnej”.

Co szokujące, do akcji po raz pierwszy włączyło się Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Kurator Wioletta Krzyżanowska twierdziła, że niezwykle ważne są dla niej cele i wartości, które wypływają z Karty praw podstawowych UE.

Celem Unii Europejskiej jest zwalczanie wykluczenia społecznego i dyskryminacji wartościami, które powinniśmy na co dzień realizować w naszym życiu społecznym, w postawach obywatelskich, tj. zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, płeć, pochodzenie i również orientację seksualną – twierdziła.

Spotykamy się tutaj, żebyśmy wszyscy razem budowali szkołę równą, bezpieczną, szkołę czułości, bez obojętności, tak żeby każde dziecko w szkole czuło się ważne, zaopiekowane, bez żadnych form wykluczenia bądź dyskryminacji. Oczywiście to wszystko odbywa się zawsze z poszanowaniem prawa – podkreśliła kurator.

Zaznaczyła, że zgodnie z przepisami prawa oświatowego o tym, czy dana organizacja będzie w szkole realizować daną działalność, decyduje dyrektor szkoły i to on ustala zasady pracy danej organizacji w porozumieniu i za zgodą Rady Szkoły, Rady Rodziców. – Te przepisy obowiązują od lat w prawie oświatowym, dają one pełną autonomię i dyrektorowi szkoły, ale i Radzie Szkoły – dodała.

Krzyżanowska, zapytana przez dziennikarzy, na czym będzie polegać wsparcie kuratorium i czy „tęczowy piątek” pozostanie dobrowolną inicjatywą, zapewniła, że jest to „absolutnie inicjatywa uczniowska (…) i tam, gdzie uczniowie czują potrzebę, mogą ją realizować”. Zaznaczyła, że kuratorium nie będzie prowadzić „kontroli co do tego, które szkoły to robią”.

Na pytanie PAP, co dla „osób uczniowskich” zmienia wsparcie kuratorium, Stube odparła, że to zmiana bardzo duża. – W poprzednich edycjach (…) dostrzegaliśmy, że młodzież obawia się, że może doświadczyć dyskryminacji, jeśli taki tęczowy piątek w szkole się odbędzie – grzmiała.

Obecnie, jak dodała, dzięki kontaktom w ogólnopolskiej sieci wolontariackiej Tęczowego Piątku, już wiadomo, że młodzież czuje się bezpieczniej, mniej boi się organizować tego typu inicjatywy. – Czują wolność, akceptację i nawet jeżeli pojawią się głosy, które mogą jakoś zaniepokoić, to cały czas jest to wsparcie ze strony naszych organizacji, ale również ze strony kuratorium, które jest takim sygnałem, że te wszystkie inicjatywy są okej, są potrzebne i młodzież ma prawo organizować je i mieć tą sprawczość w szkole – powiedziała Stube.

„Tęczowe piątki”, które odbywają się od 2016 r., zainicjowała organizacja Kampania Przeciw Homofobii. Wydarzenie organizowane jest w ostatni piątek października.

Źródło:PAP

Najnowsze