W jaki sposób korzystać z irygatora stomatologicznego?

Jeśli korzystałeś/aś z wykałaczek, szczoteczek międzyzębowych lub nici dentystycznych, to z pewnością wiesz, że wspomniane przyrządy mogą podrażniać nasze dziąsła i wywoływać ich krwawienie. Aby zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiednią pielęgnację przestrzeni między zębami, sięgnij po irygator stomatologiczny. Podpowiemy Ci, w jaki sposób z niego korzystać.

irygator-stomatologiczny
Zdjęcie podglądowe

Irygator stomatologiczny to urządzenie wyposażone w silniczek elektryczny, przeznaczone do pielęgnacji trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, a w szczególności przestrzeni międzyzębowych. W swojej pracy korzysta ze strumienia wodnego o określonym ciśnieniu. Choć wyglądem może przypominać szczoteczkę elektryczną, to zamiast standardowej końcówki posiada cienką rurkę. Wspomniany już wcześniej silnik napędza pompę, która połączona jest ze zbiornikiem na wodę. Na końcu urządzenia znajduje się dysza strumieniowa, przez którą wylatuje sprężone powietrze. Irygator stomatologiczny działa podobnie do myjki ciśnieniowej, ponieważ czerpie z połączenia wody i powietrza, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Jest bardzo skuteczny w usuwaniu płytki nazębnej, osadów i resztek pokarmowych. W dodatku działa w pełni bezpiecznie dla dziąseł. Irygator świetnie nadaje się też do czyszczenia elementów aparatu ortodontycznego. Tego typu urządzenia najczęściej wyposażone są w kilka trybów pracy i/lub pewien zakres ciśnienia do wyboru, a także w specjalistyczne dysze czyszczące. Możemy wyróżnić irygatory stacjonarne oraz irygatory bezprzewodowe.

Rodzaje irygatorów stomatologicznych

Irygator stacjonarny świetnie sprawdzi się w domowym zaciszu. Przy odpowiedniej liczbie końcówek może być stosowany przez całą rodzinę. Wyróżnia się sporym rozmiarem, szerokim zakresem ciśnienia do wyboru, a także pojemnym zbiornikiem na wodę, który nie wymaga uzupełniania podczas procesu irygacji.

Z kolei irygator bezprzewodowy, inaczej przenośny bądź mobilny, umożliwia irygację w każdym miejscu. Zazwyczaj oferuje mniej trybów pracy lub mniejszy zakres ciśnienia wody. Posiada również mniejszy zbiornik, którego pojemność może nie wystarczyć, aby możliwe było wykonanie pełnej irygacji.

Dla kogo jest irygator stomatologiczny?

Irygator stomatologiczny to urządzenie polecane zwłaszcza tym osobom, których dotyczy problem krwawiących dziąseł lub też ciasnych przestrzeni między zębami. Wskazania do wykonywania irygacji obejmują także posiadaczy protez zębowych, mostów oraz koron. Irygator jest świetnym przyrządem dla wszystkich tych, którym zależy na skutecznym i zarazem bezpiecznym oczyszczaniu szczelin międzyzębowych. Poszukując urządzenia dla siebie warto sprawdzić ranking najlepszych irygatorów do zębów, gdzie porównane są najpopularniejsze modele urządzeń na polskim rynku.

Jak stosować irygator stomatologiczny?

Aby prawidłowo korzystać z irygatora stomatologicznego, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Napełnij zbiornik irygatora letnią wodą. Ciecz nie powinna być ani zbyt ciepła, ani też zbyt zimna, gdyż wpływa to na komfort irygacji.
 2. Wybierz odpowiednią dyszę czyszczącą. To, która z nich będzie najlepsza, zależy oczywiście od stanu Twojej jamy ustnej oraz Twoich indywidualnych preferencji. Osoby bez doświadczenia w irygacji powinny sięgać po standardowe końcówki.
 3. Przed każdym użyciem wypłucz irygator. Aby to zrobić, dyszę czyszczącą skieruj nad umywalkę, a następnie uruchom urządzenie na kilka sekund i ustaw najwyższe możliwe obroty. Po kilku sekundach wyłącz irygator.
 4. Umieść dyszę irygatora w jamie ustnej. Pamiętajmy, że powinna ona znajdować się
  w odległości kilku centymetrów od zębów.
 5. Wybierz tryb pracy lub konkretną moc ciśnienia za pomocą specjalnego pokrętła bądź przycisku. Pamiętaj, że irygacja powinna być intensywna i jednocześnie nie sprawiać dyskomfortu.
 6. Włącz urządzenie. Następnie przyłóż dyszę czyszczącą do zębów pod właściwym kątem. Najważniejsze jest to, aby podczas irygacji strumień wody obejmował wszystkie przestrzenie międzyzębowe, kieszenie dziąsłowe, a także obszary wzdłuż linii dziąseł. Cały czas pamiętaj o tym, aby nie dociskać dyszy czyszczącej do zębów ani dziąseł.
 7. Po skończonej irygacji, gdy uznasz, że wszystkie przestrzenie między zębami zostały wyczyszczone, wyłącz urządzenie.
 8. Oczyść zbiornik irygatora. Nie zapominaj o dokładnym obmyciu dyszy czyszczącej oraz opróżnieniu i wypłukaniu zbiornika na wodę. Na koniec wytrzyj urządzenie do sucha, tak aby żadne drobnoustroje nie znajdowały się na powierzchni jego obudowy.
 9. Jeśli zastosowałeś/aś się do wszystkich kroków, odłóż irygator w bezpieczne miejsce. Przyrząd powinien stać swobodnie na równej powierzchni. Zminimalizuj ryzyko jego zwilgocenia.